ارسال نظر

 • در کامنت قبلی از بخشی انحراف هاشمی گفتم اما برویم سراغ مهمترین انحراف هاشمی از انقلاب اسلامی و اصل مورد تاکید رهبر فعلی جمهوری اسلامی

  3- سازش و رابطه با آمریکا

  هاشمی رفسنجانی از همان دوران دهه 60 با قضیه مک فارلین نشان داد که حداقل از همان زمان در فکر کاهش خصومت با آمریکا بود . هاشمی رفسنجانی در گفت و گو های خود با صادق زیبا کلام در طی چند سال در دولت اصلاحات که با عنوان کتاب هاشمی بدون روتوش منتشر شده است صریحا خواهان رابطه با آمریکا بود . در واقع هاشمی درآن زمان با این که جز جناح راست محافظه کار بود و از سوی بسیاری از اصلاح طلبان افراطی مورد هجوم قرار داشت و عالیجناب سرخ پوش نامیده می شد اما در لزوم برقراری رابطه و سازش با آمریکا با این دسته از اصلاح طلبان نقطه اشتراک داشت .
  هاشمی در این گفت وگو در جواب صادق زیبا کلام که دشمنی با اسرائیل را یکی از موانع ایجاد رابطه با آمریکا می داند مدعی می شود که اتفاقا اسرائیل از برقراری رابطه با آمریکا با ایران خشنود می شود زیرا می داند که برقراری رابطه معمولی ایران و آمریکا به کاهش خصومت ایران و اسرائیل نیز کمک خواهد کرد !
  در دولت دوم احمدی نژاد هم که تحریم های جهانی به رهبری آمریکا
  به شدت اقتصاد کشور را دچار مشکل کرد هاشمی اظهار کرد ما با چین و روسیه مگر رابطه نداریم آمریکا چه فرقی با آنها دارد ؟ شاید به همین دلیل باشد که شخص رهبری در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 پس از رد صلاحيت هاشمی با حکم حکومتی حاضر به حمایت از هاشمی نمی شود .در حالی که در سال 84 دو تن از نامزدهای اصلاح طلبان یعنی معین و مهر علیزاده با حکم حکومتی رهبری وارد انتخابات شدند . در حالی که این دو که یکی از آنها خودش وزیر هاشمی بود نه با هاشمی رفسنجانی اصلا قابل قیاس بوده و در حد او هستند و نه شرایط وخیم اقتصادی سال 92 با شرایط طبیعی اقتصادی سال 84 یکی و قابل مقایسه بود و رد صلاحیت هاشمی چه بسا باعث دلسردی و کاهش مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری این سال که از طرف مردم حماسه سیاسی نامگذاری شده بود می شد . با این وجود رهبری به خاطر همین انحراف بزرگ هاشمی حاظر به حمایت از او نشد . با این حال علی رغم حذف هاشمی جناح به اصطلاح انقلابی و شخص رهبر از این حذف طرفی نبست و دردی از آنها دوا نکرد .
  حسن روحانی گزینه مورد حمایت هاشمی و سازشکار با کسب بیش از نیمی از آرا و هجده میلیون رای پیروز انتخابات شد و جلیلی نماد جریان به اصطلاح انقلابی بیش از چهار میلیون رای نیاورد و شکست مفتضحانه ای خورد .
  پس از پیروزی حسن روحانی هم هاشمی به ادامه پالس فرستادن برای تقویت جناح سازشکار با آمریکا که اکنون به قدرت رسیده بود با اظهارات و نقل خاطرات ادامه داد . مثلا خاطره ای از دهه 60 نقل کرد که من به امام خمینی نامه نوشتم و در مورد تکلیف رابطه با آمریکا از ایشان سوال کردم . ایشان نیز پاسخی به نامه من ندادند . هاشمی سپس مدعی می شود که پاسخ ندادن امام به این معنی بود که امام می خواستند در آمریکا ستیزی خود تجدید نظر کنند . نقل این خاطرات و اظهارات هاشمی که برای تقویت جناح سازشکار و دولت که در حال مذاکره با آمریکا در مورد انرژی هسته ای بود با واکنش تند جریان به اصطلاح انقلابی و دلواپس افراطی روبرو می شد و حملات آنها به هاشمی شدت گرفت .
  البته این دست وپا زدن ها چندان نفعی برای این جریانات نداشت و حداقل در موضوع انرژی هسته ای ایران و آمریکا به توافق رسیدند و جام زهر برجام توسط رهبری سر کشیده شد .
  در نهایت بنده به عنوان یک اصلاح طلب حامی و طرفدار حزب لیبرال کارگزاران سازندگی که آیت الله هاشمی رفسنجانی را پدر معنوی خود یعنی حزب کارگزاران سازندگی می دانیم از خداوند منان و بخشنده تقاضای علو درجات آن مرحوم را در دیار باقی را دارم .

  آمین یا رب العالمين