تافل چیست؟ تافل یا آیلتس؟ کدام را انتخاب کنیم؟

 

تافل چیست

تافل چیست و چه تفاوتی با آیلتس دارد؟ این سوالی است که برای تمام افرادی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارجی را دارند، مطرح می‌شود. تافل و آیلتس به‌عنوان دو آزمون رسمی و بین‌المللی زبان انگلیسی از لحاظ علمی شبیه به هم هستند؛ اما از لحاظ ساختاری و نحوه برگزاری تفاوت‌هایی با هم دارند. برای این که بدانید کدام یک از این دو آزمون‌ را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله ابتدا قصد داریم راجع به ویژگی‌های آزمون تافل، انواع تافل و مقایسه تافل و آیلتس صحبت کنیم .

تافل چیست؟

تافل (TOEFL) یکی از معتبرترین و استانداردترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی بر گرفته از عبارت Test Of English as a Foreign Language است. تافل توسط موسسه آموزشی ETS مخفف Educational Testing Service برگزار می‌شود و تمام کشورهای جهان این آزمون را به رسمیت می‌شناسند. در این آزمون مهارت‌هایی شامل Listening (شنیدن)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتن) و Speaking (صحبت کردن) مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

نمره‌ای که شرکت‌کنندگان در آزمون تافل کسب می‌کنند در بیش از 9 هزار دانشگاه در اقصی نقاط جهان اعتبار دارد. آزمون تافل به‌صورت رسمی به مدت دو سال معتبر است و متقاضیان تا دو سال مهلت دارند که نمره آزمون را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند. اگر اعتبار آزمون به اتمام رسیده باشد، متقاضی مجددا باید در آزمون شرکت کند.

مدت زمان برگزاری آزمون زبان انگلیسی تافل 4 ساعت است. شرکت‌کنندگان برای پاسخ به سوال‌های چهارگزینه‌ای بخش Reading به مدت 60 تا 80 دقیقه وقت دارند. برای پاسخ دادن به سوال‌های بخش listening به 60 تا 90 دقیقه زمان نیاز است. برای ضبط کردن صدا در بخش Speaking آزمون، 20 دقیقه فرصت به متقاضیان داده می‌شود‌. 50 دقیقه وقت نیز برای نوشتن بخش Writing تافل اختصاص داده شده است. نمره این آزمون از نمره 1 تا نمره 120 محاسبه می‌شود

حال که می دانیم تافل چیست  به بخش های مختلف و انواع این آزمون خواهیم پرداخت تا با شناخت بیشتر و بهتری آن را شناخته و حتی جواب مناسبی برای این سوال همیشکی داشته باشید که تافل یا آیلتس؟ کدوم؟

.

تافل یا آیلتس

تافل یا آیلتس

قبل از انتخاب آزمون تافل یا آیلتس به عنوان دو آزمون بین‌المللی معتبر زبان انگلیسی بهتر است به کشوری که برای مهاجرت شغلی یا تحصیلی انتخاب کرده‌اید؛ توجه داشته باشید. در صورت مهاجرت به کشورهای آمریکایی آزمون تافل و در صورت مهاجرت به کشورهای اروپایی آزمون آیلتس گزینه مناسب‌تری خواهد بود. نکته بعدی مشخص کردن هدف مهاجرت است. در صورتی که برای کار یا زندگی به خارج از کشور مهاجرت می‌کنید در آزمون کاغذی آیلتس و در صورت مهاجرت تحصیلی در آزمون اینترنتی تافل شرکت کنید.

از آنجایی که آزمون تافل به صورت اینترنتی و از طریق کامپیوتر برگزار می‌شود؛ داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون استرس بسیار کمتری نسبت به داوطلبان آزمون آیلتس دارند. در آزمون آیلتس بخش اسپیکینگ به صورت رو در رو برگزار می‌شود؛ علاوه بر این برخلاف آزمون تافل که تمام سوال‌های آن چهارگزینه‌ای هستند، برخی از سوالات آیلتس نیاز به پاسخ تشریحی دارند. به طور کلی انعطاف‌پذیری آزمون آیلتس نسبت به آزمون تافل بیشتر است و مدت زمان آن نیز کوتاه ‌تر است. حال با سناخت بهتری به این سوال که واقعا تافل یا آیلتس پاسخ خواهید داد.

انواع تافل

آیا می‌دانید انواع تافل چیست و هر یک از آن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ در ادامه این بخش قصد داریم به معرفی انواع تافل شامل تافل iBT، تافل هوم ادیشن (Home Edition)، تافلPBT و تافل CBT بپردازیم:

تافل iBT

یکی از انواع رایج و معتبر آزمون تافل که در بیش از 160 کشور دارای اعتبار است؛ تافل iBT نام دارد. این نوع آزمون تافل که در سال 2006 معرفی شد، به‌صورت اینترنتی و از طریق کامپیوتر در موسسات آموزش زبان برگزار می‌شود. تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های جهان، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت شغلی و کار در شرکت‌های بین‌المللی و کار در موسسات آموزش زبان از مهم‌ترین مزایای تافل iBT محسوب می‌شوند‌

تافل هوم ادیشن

تافل هوم ادیشن

تافل Home Edition نوع دیگری از آزمون اینترنتی تافل است که در خانه یا محل کار می‌توان در آن شرکت کرد. آزمون تافل هوم ادیشن بعد از شیوع ویروس کرونا در سال 2020 با هدف امنیت شرکت‌کنندگان و مصون ماندن آن‌ها از شر کرونا معرفی شد. استفاده از مرورگر کروم یا فایرفاکس، دسترسی به اینترنت پرسرعت، رعایت مسائل امنیتی، پاک کردن تمام دیکشنری‌ها از سیستم، ممنوع بودن نت برداری، ضبط فیلم در کل جلسه آزمون، ردیابی نگاه شرکت‌کنندگان و غیره قوانین مهم شرکت در تافل هوم ادیشن هستند و حتما باید رعایت شوند.

تافل PBT

تافل PBT که با نام تافل کاغذ نیز شناخته می‌شود، به‌عنوان اولین نوع آزمون تافل توسط موسسه آموزشی ETS در سال 1964 برگزار شد. اگر بخواهیم بگوییم که مهم‌ترین تفاوت این نوع آزمون چیست؛ باید به سه‌گانه بودن این آزمون اشاره کنیم. در آزمون کاغذی فقط بخش‌های  لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ وجود داشت. از سه سال پیش برگزاری این نوع آزمون تافل در ایران و سایر کشورها متوقف شده است.

تافل CBT

آزمون تافل CBT یا تافل مبتنی بر کامپیوتر که برای اولین بار در سال 1998 برگزار شد، مناسب‌ترین جایگزین آزمون کاغذی تافل بود. از سال 2006 و با معرفی تافل iBT یا تافل اینترنتی استفاده از آزمون CBT به اتمام رسید و برگزاری آن در تمام کشورهای جهان متوقف گردید.

سخن پایانی

در این مقاله راجع به این موضوع که تافل چیست و از بین آزمون تافل یا آیلتس کدام گزینه انتخاب مناسب‌تری خواهد بود، صحبت کردیم. با نکات ارائه شده در این مطلب متوجه شدید که انتخاب بین این دو آزمون به هدف شما بستگی دارد. متقاضیان برای تقویت مهارت‌های خود در زبان انگلیسی و افزایش آمادگی برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان می‌توانند از خدمات مفید بزرگ‌ترین پلتفرم تخصصی آموزش هوشمند زبان انگلیسی یعنی اپلیکیشن نوگولرن استفاده کنند. از مهم‌ترین مزایای این اپلیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز داوطلبان به استاد یا منابع کمک آموزشی؛
  • امکان شرکت در دوره‌های تخصصی زبان مانند دوره آیلتس؛
  • امکان یادگیری زبان به صورت خودخوان؛
  • امکان شرکت در آزمون تعیین سطح؛
  • کسب نمره قبولی 7 در آزمون آیلتس؛
  • دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان حرفه‌ای مجموعه نوگولرن
  • رسیدن به سطح پیشرفته زبان در کوتاه‌ترین زمان ممکن؛
  • یادگیری زبان به روشی پیشرفته و هوشمندانه؛

برای آشنایی بیشتر با بزرگ‌ ترین پلتفرم تخصصی آموزش هوشمند زبان انگلیسی اپلیکیشن نوگولرن را دانلود و مطالب موجود در آن را مطالعه کنید. کارشناسان تیم پشتیبانی این پلتفرم در تمام ساعات آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.