ورق استیل ضد سایش مناسب برای استفاده در سیستم های سرمایش تبخیری

ورق استیل ضد سایش مناسب برای استفاده در سیستم های سرمایش تبخیری

 

ورق استیل ضد سایش

ورق استیل ضد سایش بسیار شبیه به فولاد ضد زنگ 304 است، اما حاوی تیتانیوم اضافی است که حداقل 5 برابر کربن موجود در آن است. این مقدار تیتانیوم اضافی از تشکیل کاربید در حین جوشکاری و در دمای 427 تا 816 درجه سانتیگراد جلوگیری می کند. همچنین خواص دمای بالای این نوع فولاد ضد زنگ را بهبود می بخشد.

ورق استیل ضد سایش یک آلیاژ ضد زنگ است که با افزودن مقادیر مشخصی تیتانیوم به ترکیب شیمیایی تثبیت می شود. این آلیاژ که در سری 300 فولادهای زنگ نزن آستنیتی طبقه بندی می شود، مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی بین دانه ای به دنبال قرار گرفتن در محدوده دمایی رسوب کاربید کروم، بین 427 تا 816 درجه سانتیگراد دارد. وجود تیتانیوم در ترکیب ورق فولادی 321 باعث مقاومت آن در برابر تشکیل کاربید کروم و به عبارتی پایداری آن می شود.

ورق فولادی ضد زنگ مقاوم در برابر سایش در واقع نوعی فولاد است که حاوی حداقل 12 درصد کروم است. اما اکثر قطعات ریخته گری ضد زنگ از نظر یکپارچگی شیمیایی پیشرفت کرده و دشوارتر شده اند.

 

ورق استیل ضد سایش بر دارا بودن حداقل 12 درصد کروم، معمولاً حاوی عناصر آلیاژی دیگری مانند نیکل، مس، کلمبیوم، نیتروژن، مولیبدن و غیره است که از افزودن این عناصر آلیاژی برای تولید خواص مکانیکی مناسب و ساختار مطلوب استفاده می شود. هنگام تولید فولاد ضد زنگ، معمولاً بر اساس ترکیب شیمیایی علامت گذاری می شوند. اولین عبارت در سیستم به نوع محیط خورنده، عبارت C برای محیط خورنده حاوی مایعات، اصطلاح H برای محیط خورنده یا دمای بالا اشاره دارد. عبارت دوم میزان کروم و نیکل در این قسمت ها را نشان می دهد. هر چه مقدار نیکل بیشتر باشد، عبارت دوم در طبقه بندی ACI از A به Z تغییر می کند.

رقم بعدی بیشترین میزان کربن را در آلیاژ مقاوم در برابر زنگ زدگی X100 نشان می دهد. اگر در فولاد ضد سایش علاوه بر کروم و نیکل، ذرات آلیاژی دیگری نیز وجود داشته باشد، با افزودن یک کلمه دیگر در سیستم ACI حضور خود را نشان می دهند. به عنوان مثال، CF-8M آلیاژی است که حاوی 19٪ کروم و 9٪ نیکل و بیش از 0.08٪ کربن و مولیبدن است.

 

انواع ورق ضد سایش

درجات مختلف ورق ضد سایش موجود است. در مقایسه با فولادهای دیگر که با در نظر گرفتن استحکام کششی و چقرمگی تولید می شوند، معمولاً هر گرید تا یک سطح سختی خاص برینل تولید می شود. این به این دلیل است که سختی یکی از دلایل اصلی افزایش مقاومت به سایش ورق فولادی ضد زنگ مقاوم در برابر سایش است.

یک گرید رایج به نام AR400 نوعی ورق ضد سایش است. 400 در نام آن نشان دهنده سختی برینل است AR450، AR500 مشابه AR4OO هستند. تفاوت این آلیاژها در این است که سختی برینل بالاتری دارند. اگر چه بیشتر از این مقدار، سختی برینل کمتر است، AR400 شکل پذیرتر خواهد بود.

انواع ورق های ضد سایش در مواردی مانند ابزار معدن، ابزار قالب گیری، سیمان ریخته گری، ابزار حفاری و نوار نقاله استفاده می شود. انواع خاصی از این ورق ها نیز با نام های تجاری مانند هاردوکس 400 و MAS500 مشابه آلیاژهای ذکر شده قبلی موجود می باشد. گریدهایی مانند Hardox 450 CR نیز وجود دارد. نام CR به معنای خنک شده است.

 

ورق استیل 321

ورق استیل 321 یک آلیاژ ضد زنگ است که با افزودن مقادیر مشخصی تیتانیوم به ترکیب شیمیایی تثبیت می شود. این آلیاژ که در فولادهای زنگ نزن آستنیتی سری 300 طبقه بندی می شود، مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی بین دانه ای به دنبال قرار گرفتن در معرض محدوده دمایی رسوب کاربید کروم از 427 تا 816 درجه سانتی گراد دارد. وجود تیتانیوم در ترکیب ورق استیل 321 باعث مقاومت آن در برابر تشکیل کاربید کروم و به عبارتی پایداری آن می شود. اگرچه ورق فولادی 321 برای کاربردهای طولانی مدت در محدوده دمایی 427 تا 816 درجه سانتیگراد استفاده می شود، گرید 304L به عنوان جایگزینی برای این آلیاژ برای کاربردهایی که فقط شامل جوشکاری یا گرمایش کوتاه مدت هستند، انتخاب ارجح است. به دلیل خواص مکانیکی عالی ورق استیل 321، در کاربردهای دمای بالا نیز استفاده می شود.

این آلیاژ خواص خزشی و تنش کششی بالاتری نسبت به گریدهای 304 و 304L ارائه می دهد (304L بیشتر در جاهایی که خوردگی و حساسیت بین دانه ای محتمل است استفاده می شود). چنین خصوصیاتی از ورق فولادی 321 امکان برآوردن الزامات تنش دمای بالا استاندارد ASME را در مورد ساخت دیگ‌ها و مخازن تحت فشار فراهم می‌کند. به عبارت ساده تر می توان از این آلیاژ در ساخت دیگ ها و مخازن تحت فشار بدون کوچکترین مشکلی استفاده کرد. حداکثر دمای کار برای تجهیزات ساخته شده با ورق استیل 321 حدود 816 درجه سانتیگراد است، در حالی که حداکثر دمای کاربرد ورق فولادی 304 لیتر حدود 426 درجه سانتیگراد است.

 

کاربردهای ورق استیل 321

ورق استیل 321 در بازار به ورق فولادی ضد سایش نیز معروف است و به دلیل ریزساختار آستنیتی دارای خواص غیر مغناطیسی بوده و تحت تاثیر میدان های مغناطیسی قرار نمی گیرد. بنابراین می توان از آن در کاربردهایی با میدان مغناطیسی نیز استفاده کرد. ورق استیل 321 را می توان در رده ورق استنلس استیل نیز طبقه بندی کرد و با توجه به تثبیت آن توسط عنصر تیتانیوم، برای استفاده در محدوده دمایی رسوب کاربید یعنی بین 427 تا 815 درجه سانتیگراد مفید است. تجهیزات و قطعات هواپیما، منیفولد، تجهیزات فرآیندهای شیمیایی، لوله های جوش مارپیچ، قطعات موتور جت و مبدل های حرارتی از جمله کاربرد هایی هستند که می توان از ورق فولادی 321 در آنها استفاده کرد. همانطور که گفته شد، به دلیل احتمال خوردگی حفره ای و حفره ای، بهتر است از این آلیاژ در مصارف دریایی و ساحلی استفاده نشود. از ورق های ضد سایش همچنین در ساخت بدنه سیستم های سرمایش تبخیری استفاده می شود.

 

 

 

قیمت ورق استیل 321

قیمت ورق فولادی 321 مانند سایر محصولات به عوامل زیادی از جمله قیمت و موجودی مواد اولیه آن بستگی دارد. این مواد عبارتند از نیکل، کروم و تیتانیوم. نیکل عنصر گران قیمتی است و قطعا تاثیر بسزایی در قیمت ورق استیل 321 خواهد داشت. از طرفی این آلیاژ در انواع سطوح صیقلی مات و زبر تک پولیش تولید می شود که هر کدام دارای هزینه ساخت اضافی بوده و عامل موثری در افزایش قیمت ورق استیل 321 می باشد. این آلیاژ در انواع ضخامت های نازک و ضخیم نیز تولید می شود. یعنی ممکن است تحت نورد سرد یا گرم قرار گیرد که باز هم هزینه های اضافی را به همراه خواهد داشت و نتیجه آن در قیمت نهایی ورق فولادی 321 محسوس خواهد بود.

برای مشاوره و یا خرید انواع آلیاژ در تمامی گرید ها مثل ورق استیل 321 می توانید با ما از طریق وب سایت گروه فلز کالا و یا شماره ی  02122011620 در تماس باشید.