چرا کولر گازی باد خنک ندارد؟

دلایل متعددی می‌تواند سبب خنک نکردن کولر گازی باشد، از مسائل ساده‌ای که به‌راحتی قابل حل است تا نقص فنی پیچیده‌تر که نیاز به تخصص حرفه‌ای دارد. برای مثال کثیفی فیلتر هوا، خرابی فن، تنظیم نادرست ترموستات و … که درک این دلایل احتمالی کلید بازیابی کارکرد صحیح کولر گازی در میانه یک روز طاقت فرسا است. از این‌رو در ادامه به بررسی دلایل اینکه چرا کولر گازی باد خنک ندارد؟ می‌پردازیم.

کثیف بودن فیلتر اولین دلیل خنک نکردن کولر گازی

اگر می‌خواهید بررسی کنید که چرا کولر گازی خنک نمی‌کند، اولین موردی که باید حواسمان باشد، فیلتر هوا است. برای این کار باید پنل‌های داخلی و خارجی فیلتر هوا را باز کنید و تمامی قسمت‌ها را با دقت بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا مشکل از کثیفی این بخش‌ها است یا خیر؟ وقتی که هوا وارد کولر شد، آلاینده‌ها و غبار موجود در هوا در فیلتر هوا متمرکز می‌شوند تا هوای تصفیه شده به داخل اتاق منتشر شود. اگر میزان ذرات آلوده در فیلتر هوا زیاد شود، جریان هوا ممکن است مسدود شود و در نتیجه هوا نمی‌تواند به خوبی درون کولر جریان پیدا کند که یکی از علت‌های خنک نکردن کولر گازی می‌شود.

نقش خرابی فن در خنک نکردن کولر گازی

خرابی فن نیز می‌تواند دومین عاملی باشد که باعث عدم خنک شدن کولر گازی شود. در صورت خرابی فن، باید برای تعمیر آن بلافاصله اقدام کنید تا کولرگازی به درستی عمل کند. فن در کولر گازی نقش بسیار مهمی دارد؛ زیرا مسئول انتقال جریان هوای خنک به داخل فضاست تا دمای مطلوب را فراهم کند. بنابراین، برای رفع مشکل، باید به تعمیر فن کولر گازی اهمیت ویژه‌ای داد. برای این امر بهتر است از کارشناسان خبره کمک بگیرید تا از آسیب‌های احتمالی در تعمیرات جلوگیری کنید.

تنظیم ترموستات

تنظیم غلط ترموستات می‌تواند یکی از دلایل خنک نکردن کولر گازی باشد. برای رفع این مشکل، می‌توانید تنظیمات ترموستات را بررسی کرده و دمای مناسبی که حدود ۵ تا ۶ درجه پایین‌تر از دمای اتاق باشد را انتخاب کنید. سپس نظارت داشته باشید که کمپرسور و فن‌ها به‌طور صحیح کار می‌کنند یا خیر. اگر ترموستات مشکل دارد، ممکن است باد گرم به جای باد سرد تولید شود. در این صورت، کولر گازی قادر به خنک کردن هواست اما دمای صحیح را تنظیم نمی‌کند. بنابراین، بررسی ترموستات و تنظیمات آن برای بهبود عملکرد کولر گازی بسیار حائز اهمیت است.

خرابی موتور یا کمپرسور کولر گازی

کمپرسور و موتور کولر گازی اجزای حیاتی هستند و مشکلات آنها می‌تواند منجر به عدم عملکرد صحیح کولر گازی شود. برای بررسی سلامت کمپرسور و موتور، بهتر است از تکنسین یا فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید، زیرا بررسی این اجزا به دقت نیاز دارد و غیر فنی‌ها ممکن است باعث صدمه بیشتر به دستگاه شوند. از این رو، توصیه می‌شود در صورت وجود شک نسبت به خرابی موتور یا کمپرسور برای خنک نکردن کولر گازی، به تعمیرکار متخصص مراجعه کرده و وضعیت کمپرسور و موتور را بررسی کنید.

انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی

انتخاب کولر گازی با ظرفیت مناسب برای اندازه فضای محیط بسیار حیاتی است. اگر کولر گازی انتخابی ظرفیت کمتر از نیاز محیط باشد، عملکرد بهینه آن تضمین نشده و ممکن است به مشکلات خنک نکردن و فشار زیاد بر روی کمپرسور منجر شود. بنابراین، پیش از نصب کولر گازی باید مساحت فضا را اندازه‌گیری کرده و بر اساس آن کولری با ظرفیت مناسب انتخاب کرد تا عملکرد بهینه را فراهم کند. در نهایت، این اقدام نه تنها باعث افزایش کارایی دستگاه می‌شود بلکه مصرف انرژی نیز کاهش می‌یابد.

خراب شدن برد اصلی یا برد فرمان

برد اصلی یا برد فرمان بخش حیاتی و مهمی در سیستم کولر گازی هستند. زمانی که این بردها دچار خرابی می‌شوند، عملکرد کولر گازی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مشکلاتی مانند خروج هوای گرم به جای هوای خنک، یا خنک نکردن کولر گازی اتفاق خواهد افتاد. تعمیر بردهای الکترونیکی نیازمند فن و تجربه کافی بوده و در برخی موارد ممکن است کار دشواری باشد. با توجه به پیچیدگی تعمیر بردهای الکترونیکی کولر گازی، در برخی موارد تعویض برد فرمان به عنوان یک راهکار سریع و موثر مطرح می‌شود، اما البته هزینه آن ممکن است بالا باشد. اما اگر تعدادی از قطعات روی برد قابل تعمیر و تعویض باشند، تعمیر برد ممکن است به عنوان یک گزینه منطقی‌تر مدنظر قرار گیرد.

کثیف بودن و یا آسیب دیدن کندانسور کولر گازی

کندانسور یک بخش حیاتی در سیستم کولر گازی است که وظیفه انتقال گرما از لوله‌های داخلی به محیط خارجی را بر عهده دارد. اگر کندانسور کثیف شود یا آسیب ببیند، عملکرد کولر گازی بخصوص در خنک کردن هوا به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

وقتی کندانسور کثیف است، انتقال حرارت به خارج از واحد کولر گازی به خوبی انجام نمی‌شود و این باعث افزایش فشار و دما در سیستم می‌شود که ممکن است باعث خرابی قطعات دیگر شود. بنابراین، نگهداری و تمیزی منظم کندانسور اهمیت دارد و می‌تواند عمر مفید کولر گازی را افزایش دهد.

در پایان، عوامل مختلف دیگری مثل، خرابی موتور کولر گازی، فرسوده شدن و بالا رفتن طول عمر کولر گازی، گرفتگی گاز در مسیر لوله‌های کولر گازی و نصب پنل خارجی در محل نامناسب می‌تواند منجر به خنک نکردن کولر گازی شود. از این‌رو، قبل از هر اقدامی با متخصصین و یا ککنسین‌های حرفه‌‌ای مشورت کنید تا از آسیب‌های احتمالی دیگر جلوگیری شود.

منبع: ostadeh.com