چطور امنیت ورزش های آبی کیش را بالا ببریم؟

آبی نیلگون خلیج فارس، جان می دهد برای تفریحات آبی مختلف در جزیره زیبای کیش! کیش یکی از توریستی ترین شهرهای کشورمان محسوب می شود که همه ساله هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند. در بین شهرهای کشورمان، کلان شهرها بیشترین میزان مسافران کیش را تشکیل می دهند. برای مثال سفر به کیش از مشهد یکی از پر طرفدار ترین سفرها محسوب می شود. اگر یکی از دلایل سفر شما به کیش، تجربه ی تفریحات آبی جزیره است، باید با یک سری از نکات ایمنی در این ورزش ها آشنا شوید تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید.

اهمیت بالا بردن امنیت ورزش های آبی

تفریحات و ورزش های آبی، همانطور که از نام شان پیداست در داخل آب انجام می شوند. شنا، جت اسکی، کیبل اسکی، غواصی و... از جمله ورزش ها و تفریحات آبی هستند که انجام آنها بسیار لذت بخش است. با توجه به اینکه این تفریحات از در جزیره کیش نیز ارایه می شود. بسیاری از گردشگران بی توجه به مسایل ایمنی، همه چیز را امن و بی خطر در نظر می گیرند. در حالی که انجام این ورزش ها و تفریحات، خطر های خاص خود را دارد و برای جلوگیری از آنها باید یک سری از اصول احتیاطی را انجام داد. از جمله توصیه ها در مورد انجام این فعالیت های ورزشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با یادگیری شنا، امنیت ورزش های آبی کیش را بالا ببرید

هیچ تفریح آبی بدون خطر نیست و شما هیچ ایمنی تضمین شده ای نخواهید داشت. اولین و مهمترین توصیه ای که برای انجام تفریحات آبی وجود دارد، یاد گرفتن شنا است. معمولا کودکان علاقه زیادی به تفریحات آبی دارند لذا یادگیری شنا برای کودکان، بیشتر از بزرگسالان اهمیت دارد. فراموش نکنید که فرقی نمی کند نوع تفریح شما چه باشد؛ پاراسل، کیبل اسکی، جت اسکی، بنانا سواری یا هر تفریح دیگری، در هر صورت احتمال سقوط شما به داخل آب وجود دارد. در این شرایط، یاد داشتن شنا از خطرات احتمالی برای شما پیشگیری می کند.

هر گز از آب نترسید

آنچه در مورد اهمیت یاد گیری شنا گفته شد یک صل کلی است. اما شما نباید از آب بترسید. این موضوع شاید باعث افزایش سطح استرس شما شود و به تبع آن باعث کاهش عملکرد مثبت شما در داخل آب و افزایش خطرات شود. معمولا کودکان آشنایی کمتری با خطرات ورزش های آبی دارند؛ پس توصیه می شود این تفریحات را به همراه بزرگسالان انجام دهند و یا در حضور و مراقبت کامل والدین به انجام این تفریحات بپردازند.

مطالب مرتبط: کیش یا سفر خارجی؟  

جلیقه نجات را همیشه بر تن داشته باشید

فرقی نمی کند که شنا یاد داشته باشید یا نه. جلیقه نجات در هر شرایطی می تواند جان شما را نجات دهد. جلیقه نجات به شما کمک می کند امنیت ورزش های آبی کیش را بالاتر ببرید. این جلیقه ها تشکیل شده از موادی هستند که می توانند شما را بر روی آب شناور نگه دارند. اهمیت پوشیدن جلیقه حتی برای نجات جان قایقرانان با تجربه نیز به اثبات رسیده است. فراموش نکنید که قبل از پوشیدن جلیقه از سالم بودن آن اطمینان کنید.

به تنهایی به شنا و غواصی نروید

هیچ وقت به تنهایی بر روی جان خود ریسک نکنید. این جمله ای کلیدی و مهم برای بالابردن امنیت ورزش های آبی کیش است. حتی اگر بسیار حرفه ای هستید، باز هم کسی را به همراه خود ببرید تا از وضعیت شما مطلع باشد. این موضوع برای تفریحاتی مثل غواصی و قایق رانی اهمیت بیشتری دارد. وجود یک پشتیبان در شرایط وقوع حوادث پیش بینی نشده، می تواند جان شما را از مرگ نجات دهد. توصیه می شود علاوه بر داشتن یک همراهی، دوستان یا بستگاه خود را نیز از تصمیم خود برای انجام یک ورزش آبی مطلع کنید.

سایر لوازم ایمنی را هم به همراه داشته باشید

علاوه بر جلیقه نجات، لازم است بعضی وسایل ایمنی دیگر را نیز به همراه خود داشته باشید تا امنیت ورزش های آبی کیش را بالاتر ببرید. به همراه داشتن وسایل اضافه ای مثل تلفن همراه، طناب، کیف کمک های اولیه، چاقو، حوله و حتی جلیغه نجات اضافه می تواند در مواقع بحرانی بسیار راهگشا باشد. البته بهتر است قبل از به همراه بردن این وسایل، یکبار از صحت و سلامت عملکرد آنها مطمئن شوید.

هواشناسی را بررسی کنید

دریا دنیای بزرگی دارد که قابل پیش بینی کردن نیست چه اتفاقات درون آن و چه اتفاقات بیرون از آن. همیشه قبل از شروع یکی تفریح آبی در کیش، وضعیت هوا را بررسی کنید. باد های شدید و طوفان می تواند شرایط خطرناکی را برای شما ایجاد کند. اگر بر روی دریا به طوفان برخورد کردید، سریعا به سمت ساحل برگردید.

قوانین تفریحات آب را بشناسید

اگر قایق سواری می کنید، قوانین قایق سواری را رعایت و فاصله خود را با دیگر قایق ها حفظ کنید. در تفریحاتی مثل پاراسل سواری، تیوب سواری و بنانا سواری، معمولا مسئول قایق، یک سری علایم و نشانه ها برای ارتباط با فردی که به دنبال قایق کشیده می شود دارد. یاد گرفتن این علایم، در شرایط خاص بسیار راه گشاست.

هوشیار باشید

از مهمترین نکات برای بالاتر بردن امنیت ورزش های آبی کیش، هوشیاری کامل فرد ورزشکار است. نیاز به توضیح ندارد که ورزش های آبی در بعضی مواقع نیاز به یک عکس العمل سریع دارند. این واکنش از سوی شما، نیاز به تمرکز، دقت و هوشیاری کامل دارد. در صورتی که نتوانید در زمان مناسب واکنش مناسبی را انجام دهید، ممکن است با خطراتی روبرو شوید.