کاربرد ورق استیل، ورق رنگی و ورق روغنی در آهن 118

ورق فولادی، به عنوان ورق فلزی نیز شناخته می‌شود. این محصول کاربردهای مختلفی در خصوص ساختاری و زیبایی دارد. از آن جایی که انواع ورق فولادی متفاوت است، بنابراین روش‌های تولید و کاربرد آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. کاربرد اصلی این محصول صنعت خودروسازی و تولید لوازم خانگی است. در ساختمان‌سازی نیز به منظور تعمیر و نگهداری به وفور از ورق فولادی استفاده می‌شود. نحوه دسته‌بندی ورق فولادی بر اساس فرآیند ساخت و مواد و آلیاژ شیمیایی است که در آن استفاده می‌شود. در این بخش قصد داریم در مورد کاربرد سه ورق مهم یعنی ورق استیل، ورق رنگی و ورق روغنی صحبت کنیم. با ما در آهن 118 همراه باشید تا به طور کامل با کاربرد این سه ورق آشنا شوید.

کاربرد ورق استیل

کاربرد ورق استیل

یکی از انواع ورق‌های فولادی، ورق استیل است. در تولید ورق استیل، از آلیاژهای مخصوصی استفاده می‌شود. از این رو این ورق در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی دارای خواص مکانیکی متفاوتی است. پایه تولید این ورق، فلز استیل است که با دیگر عناصر ترکیب شده و در نهایت این ورق تولید می‌گردد. در ادامه در مورد کاربرد ورق استیل نیز صحبت می‌کنیم.

مواد اصلی دیگر که در ساخت این ورق مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل آهن، کربن و کروم است. لازم به ذکر است عناصری که در این ورق استفاده می‌شوند، در ویژگی‌های نهایی آن تاثیر بسزایی دارند. به طور کلی با کاهش یا افزایش مقدار این عناصر، در نهایت مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی تغییر می‌کند. ورق استیل در دو نوع بگیر و نگیر تولید می‌شود.

یکی از خواص این ورق خاصیت آهن‌ربایی است. این مقدار بستگی به درصد بکار رفته آلیاژها دارد. در صورتی که ورق استیل حاوی نیکل باشد، به آهن‌ربا جذب نمی‌شود. اما ورق‌هایی با آلیاژ کروم به راحتی جذب می‌شوند. ورق‌های استیل که در ایران به فروش می‌رسند، معمولا از کشور چین، هند و تایوان وارد می‌شوند. چرا که به طور کلی این ورق یا در ایران تولید نمی‌شود و یا تنها توسط کارخانه‌های محدودی تولید می‌گردد.

ورق استیل با توجه به نوع آن دارای کاربردهای مختلفی است. به طور کلی این ورق خاصیت شکل‌پذیری بالایی دارد. از این ورق در ساخت لوازم آشپزخانه، صنایع پزشکی، صنایع دریایی، صنعت و ساختمان، خودروسازی و... استفاده می‌شود.

کاربرد ورق رنگی

کاربرد ورق رنگی

از دیگر ورق‌های پرکاربرد فولادی، ورق رنگی است. ورق رنگی، از جنس گالوانیزه تولید می‌شود. در واقع در زمان تولید این ورق، یک لایه رنگ مخصوص بر سطح این ورق زده می‌شود. به طور کلی ورق گالوانیزه که پایه تولید ورق رنگی است، خود در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت بالایی دارد. زمانی که یک لایه رنگ نیز بر روی آن قرار می‌گیرد، در نهایت مقاومت آن دو برابر شده و کیفیت نیز افزایش پیدا می‌کند. ورق‌های رنگی در انواع و رنگ‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. کاربرد ورق رنگی به سبب کیفیتی که دارد گسترده است.

از این ورق در صنعت خودروسازی، تولید صنایع فلزی از جمله بدنه رایانه، ساخت کابینت، تولید لوازم خانگی، ساختمان‌سازی، سوله و بدنه انبار، ساخت کانتینر و... استفاده می‌شود. همانطور که گفته شد این ورق در انواع مختلفی تولید می‌شود. ورق رنگی طرح شادولاین، ورق سفالی، طرح ذوزنقه، طرح کرکره‌ای یا شیروانی، طرح سینوسی و... از انواع ورق‌های رنگی هستند.

استفاده از ورق رنگی از جهات مختلف توصیه می‌شودو این ورق مزیت‌های زیادی دارد. از جمله اصلی‌ترین مزایای استفاده از ورق رنگی می‌توان به نصب سریع و آسان، قیمت مناسب و ظاهر مطلوب، وزن سبک و ایمنی عالی در برابر زلزله، مقاومت عالی در شرایط جوی مختلف، یکپارچگی و... اشاره کرد.

کاربرد ورق روغنی

کاربرد ورق روغنی

 ورق روغنی به ورقی گفته می‌شود که در طی فرآیند نورد سرد تولید می‌شود. این ورق از آن جهت روغنی نامیده می‌شود چرا که دارای ظاهری براق و درخشان است. این ورق بر خلاف ورق سیاه از ظاهری مطلوب برخوردار بوده و خاصیت لعاب‌کاری دارد. در فرآیند تولید ورق روغنی، روغن‌کاری در آخر کار انجام می‌گیرد. این مسئله سبب می‌شود مقاومت آن افزایش پیدا کرده و در برابر خوردگی و زنگ‌‎‌زدگی کارایی مطلوبی داشته باشد. به طور کلی ظاهر این ورق کاملا یکدست و باکیفیت است.

ورق سیاه محصول پایه تولید ورق روغنی است. به منظور تولید این ورق ابتدا ورق سیاه تحت اسیدشویی قرار می‌گیرد. در طی این فرآیند پولک هایی که روی ورق سیاه وجود داشته و سبب تیرگی آن شده است به طور کامل از بین می‌رود. در نهایت نیز توسط روش نورد سرد ورق روغنی تولید می‌گردد. کاربرد ورق روغنی به جهت ظاهر مطلوبی که دارد بسیار گسترده است و در موارد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای مهم آن می‌توان به ساخت مصالح ساختمانی، بدنه خودرو، لوازم خانگی، ساخت قفسه و پانل اشاره کرد. در خصوص ساخت قطعات اتومبیل از این ورق در ساخت اگزوز و فیلتر، صفحات لعابی اجاق گاز، تانکر و... می‌توان اشاره کرد. ورق روغنی به سبب روش تولیدی که دارد، از خواص و ویژگی‌های زیادی برخوردار است. به طور کلی این ورق در مقایسه با ورق‌های دیگر از خواص مکانیکی مطلوبی برخوردار است. این ورق در برابر کشش و گسیختگی مقاومت مطلوبی دارد. در زمان ساخت بر روی این ورق عملیات حرارتی انجام می‌شود که سبب ایجاد سطحی صاف‌تر، یکنواخت‌تر و باکیفیت‌تر می‌شود.

 

برچسب ها : کاربرد ورق استیل,کاربرد ورق رنگی,کاربرد ورق روغنی