کلاس آموزش چرتکه

امروزه اکثر خانواده‌ها سعی می‌کنند تا کودکان خودشان را برای تقویت حافظه، به کلاس چرتکه بفرستند؛ بعضی از خانواده‌ها هم همچنان در این زمینه مردد هستند و نمی‌دانند که این موضوع می‌تواند گزینه مناسبی برای کودکان آنها باشد یا نه. در ادامه قصد داریم تا با هم ببینیم که کلاس چرتکه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. اگر شما هم به دنبال جواب این سوالات هستید، این محتوا را تا آخر مطالعه کنید.

چرتکه چیست؟

بهتر است قبل از اینکه بخواهیم درباره کلاس چرتکه صحبت کنیم، ببینیم که اصلا خود چرتکه چیست! این موضوع برای بسیاری از مردم قابل فهم نیست؛ ولی باید باور کنید که چرتکه می‌تواند برای افزایش هوش کودکان و بزرگسالان مفید باشد. وقتی اسم چرتکه به میان می‌آید، ذهن اکثر مردم به سراغ همان ماشین حساب قدیمی می‌رود که اکثر مغازه دارها برای انجام چهار عمل اصلی (جمع، کم، ضرب، تقسیم) از آن استفاده می‌کردند. ولی امروزه شما باید این طرز فکر را کنار بگذارید. امروزه از چرتکه به عنوان چیزی فراتر از چهار عمل اصلی استفاده می‌شود که می‌تواند به افزایش هوش فردی و ریاضی افراد مختلف کمک کند. امروزه خانواده‌های بسیاری با اهمیت چرتکه آشنا شدند و می‎خواهند کودکان و نوجوانان خودشان را جهت افزایش هوش فردی و ریاضی به کلاس چرتکه بفرستند. درواقع چرتکه چیزی نیست که هر کسی بتواند آن را درخانه یاد بگیرد و برای یادگیری چرتکه، نیازمند به کلاس چرتکه هستند.

در کمتر از 5 سال پیش تا به الان، کلاسهای چرتکه همه گیر شدند و می‌توان گفت که تقریبا در هر شهری، حداقل یک کلاس چرتکه وجود دارد. قطعا خانواده قبل از اینکه کودکان خودشان را به کلاسهای مختلف بفرستند، سعی می‌کنند تا اطلاعات لازم از آن کلاسها را به دست بیاورند که این پست دقیقا مخصوص والدینی است که به دنبال اطلاعات از کلاس چرتکه هستند. پس ادامه این مقاله را از  دست ندهید.

کلاس چرتکه چیست؟

اولین و اصلی‌ترین سوالی در ذهن هر والدینی درباره چرتکه به وجود می‌آید این است که اصلا کلاس چرتکه چیست و در این کلاسها، چه چیزهایی به فرزندان ما آموزش می‌دهند؟ کلیت کلاس چرتکه دقیقا به مانند بقیه کلاسهاست؛ یعنی یک مکانی است که در آن، آموزش‌های متعددی درباره موضوعات متعدد ارائه می‌شود. حالا در کلاس چرتکه، این موضوعات در حول محور چرتکه می‌چرخند.

یکی از ویژگی‌های کلاس چرتکه این است که همه این کلاسها با حضور یک مربی برگزار می‌شود که در این کلاسها، مربی تمامی تکنیکهای چرتکه را به صورت حضوری و عملی به شاگردان آموزش می‌دهد.

البته آموزش‌های مجازی و آنلاین هم برای کلاس چرتکه وجود دارد؛ ولی هیچ چیزی به اندازه کلاسهای حضوری نمی‌تواند تاثیر گذار باشد؛ چون مربی دقیقا بالا سر شاگرد است و اگر هر سوال یا مشکلی داشته باشد را می‌تواند با مربی درمیان بگذارد.

بررسی تاریخچه چرتکه

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، چرتکه یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای محاسباتی به شمار می‌رود. درواقع تاریخچه چرتکه مربوط می‌شود به زمانی که سومریان یکی از ابرقدرتهای دوران باستان بودند.

بعد از اینکه سومری‌ها تبدیل به یکی از بزرگترین تمدن‌های آن زمان شده بودند، تصمیم گرفته بودند تا بزرگ‌ترین کامپیوتر تاریخ را ابداع کنند که این تصمیم آنها در نهایت باعث اختراع چرتکه شده بود.

در آن زمان چرتکه فقط مخصوص قشر ثروتمند به مانند تجار و پادشاهان بودند و بقیه افراد نمی‌توانستند که از آن استفاده کنند. روش‌های محاسباتی در آن زمان کمی پیچیده بود و برای همین تجار با استفاده از چرتکه می‌توانستند خیلی سریعتر، به جواب‌های خودشان برسند.

چرتکه‌های مدرن‌تر در سالهای پیش ساخته شده بودند که دیگر فقط مخصوص قشر سرمایه دار نبود و حالا هر کسی، از آن برای انجام امور محاسباتی خودش استفاده می‌کرد. ولی در سالهای اخیر و با ظهور وسایل محاسبات دیگر به مانند انواع کامپیوتر و ماشین حسابها، دیگر کمتر کسی از چرتکه استفاده می‌کرد.

ماشین حسابهای دیجیتالی دقیق‌تر و پیشرفته‌تر بودند و می‌توانستند علاوه بر اینکه محاسبات پیچیده را بدون هیچ عیب و ایرادی حل کنند، می‌توانستند از هدر رفتن زمان هم جلوگیری کنند. ولی یک مشکل جدی در این وسط وجود داشت و آن هم تنبل کردن مرم بود!

بعد از ظهور لوازم دیجیتالی مختلف به مانند ماشین حساب، تنبلی در همه جای دنیا حس می‌شد و دانشمندان مختلف در سراسر جهان به فکر پیدا کردن یک راه حل برای از بین بردن این تنبلی بودند. راه حلی که بتواند دوباره جنب و جوش را در کودکان به وجود بیاورد و آنها را از سمت لوازم دیجیتالی دور کند.

پس از مدت کوتاهی، این دانمشندان به این نتیجه رسیدند که دوباره به سراغ لوازم منسوخ شده بروند که یکی از آنها چرتکه بود؛ چرتکه توانسته بود تمامی نیازهای این دانشمندان را برطرف کند و همچنین به همه سوالات آنها در زمینه تنبلی، جواب قانع کننده ارائه دهد.

مدت زیادی طول کشید که کشورهای مختلفی مثل ژاپن و چین، کلاس چرتکه را در سراسر کشور خودشان راه اندازی کردند و در حدود کمتر از 10 سال، این کلاسها به سراسر جهان منتقل شده تا اینکه امروز ما شاهد کلاس مختلف چرتکه در سراسر کشور ایران هستیم.

کجا برای کلاس چرتکه ثبت نام کنیم؟

امروز بیشتر از هر روز دیگری می‌توانید به راحتی یک کلاس چرتکه در نزدیکی خودتان پیدا کنید؛ همانطور که گفتیم، مدتی است که کلاس چرتکه همه گیر شده و در همه شهرهای ایران، حداقل یک کلاس چرتکه وجود دارد که می‌توانید کودکان خودتان را در این کلاس‌ها ثبت نام کنید.

ولی شما باید قبل از ثبت نام، ابتدا کیفیت این کلاسها را بررسی کنید؛ درست است که کلاس چرتکه می‌تواند در پیشرفت ذهنی فردی و ریاضی افراد مختلف کمک کند؛ ولی یک کلاس بی‌کیفیت، علاوه بر اینکه هیچ کمکی نمی‌کند، می‌تواند وقت زیادی را از شما و فرزندان شما را هدر بدهد.

البته یادتان باشد که کلاس چرتکه فقط برای کودکان و نوجوانان نیست؛ این یک طرز فکر اشتباه است که در بین مردم رواج پیدا کرده. درست است که اکثر کلاسها برای کودکان و نوجوانان راه اندازی می‌شود. ولی یکسری کلاسهایی هم مخصوص بزرگسالان وجود دارد که می‌تواند در این کلاسها ثبت نام کنید.

البته یکسری دوره‌های آموزشی آنلاین هم وجود دارد؛ ولی کیفیتی که در کلاسهای حضوری وجود دارد، به هیچ وجه در کلاسهای آنلاین دیده نمی‌شود.