ویژه نامه عید غدیر

ویژه نامه عید غدیر

غدیر از اساسی ‏ترین برنامه ‏هاى پیامبر خدا(ص) براى دوام و عزت و شكوه اسلام و قرآن بود. او در بازگشت از حجة‏الوداع آخرین رسالت ‏خویش را انجام داد. زیرا خدایش فرموده بود: " یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمك من الناس ان الله لا یهدى القوم الكافرین."(مائده/67)
اى پیامبر، آنچه از سوى پروردگارت بر تو نازل شده ابلاغ كن و اگر نكنى پیامش را نرسانده‏اى؛ خداوند تو را از گزند مردم نگه مى‏دارد. خداوند گروه كافران را هدایت نمى‏كند.

در پى اجراى اوامر پروردگار و معرفى وصى و جانشین خود على ‏بن‏ابى‏طالب(ع) آیه اكمال دین: «الیوم اكملت لكم دینكم و اتممت علیكم نعمتى و رضیت لكم الاسلام دینا؛ امروز دین شما را كامل كردم و نعمت ‏خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم‏» نازل و روز غدیر جشن ولایت و وصایت ‏شد.

اهل بیت پیامبر و امامان بر حق شیعه، كه نگاهبان اسلام حقیقى بودند و سعى داشتند آن را از خطرات دور سازند، از هر فرصتى بهره بردند تا غدیر را زنده بدارند و آن خاطره گرامى و به یاد ماندنى را مطرح كنند؛ زیرا در تابش آفتاب غدیراهداف والاى پیامبر جامه عمل ‏پوشید و براى فتنه‏انگیزى كج‏ اندیشان فرصت ‏باقى نماند.

نگاهى گذرا به سیره فاطمه و امیرمؤمنان علیهماالسلام و دیگر امامان راستین شیعه ما را با اهمیت واقعه غدیر و نقش عظیم و سرنوشت‏ساز آن هدایت و نیكبختى بشر آشنا مى‏سازد.

راویان، نویسندگان و مفسران اهل سنت و شیعه به واقعه غدیر و آیات نازل شده درآن توجه بسیار داشته‏اند. برخى از علماى شیعه مانند علامه طبرسى روایات نزول آیه تبلیغ در سرزمین غدیر را مشهور دانسته‏اند. از اهل سنت ابوالقاسم عبیدالله بن‏عبدالله حسكانى، از دانشمندان اهل سنت، نیز همین را مطرح مى‏كند. او احادیث غدیر را در دوازده جزوه دسته ‏بندى كرده، آن را «دعاء الهداة الى اداء حق الموالاة‏» نامیده است.

ابوالعباس احمد بن‏محمد بن‏سعید مشهور به ابن‏عقده - مورد اعتماد مذاهب چهارگانه اهل سنت - دراین باره كتابى به نام «حدیث الولایة‏» تدوین كرده است.

علامه امینى نیز كتاب گرانسنگ «الغدیر» را، در یازده مجلد، به رشته نگارش درآورد. آنچه در مجموعه این آثار جلب توجه مى‏كند موضعگیرى آشكار ائمه اهل بیت علیهم السلام درباره این واقعه مهم است، موضعگیریهایى كه ازاهمیت غدیر و نقش آن در سعادت بشر پرده برمى‏دارد.

جهت مشاهده مکان فعلی غدیر خم کلیک کنید

روایتی از غدیر که کمتر شنیده‌اید..

غدیر مولایمان امیرالمومنین (علیه السلام) به روایت بزرگان اهل سنت
محسن
توسط محسن

حاج حسن خلج | جهان جود

حدود 800 سال پیش شاعر و مدیحه‌سرایی در ایران دورۀ ایلخانی ظهور کرد که به گفتۀ میرزا عبدالله افندی: او، یکی از سه نفری بود که در شیعه شدن ایران نقش داشت. وی زندگانی را به تقوی و قناعت می‌گذرانید و حاضر نبود از شعر و شاعری ارتزاق نماید، غیر از مناقب ائمۀ شیعه بالخصوص امیرالمومنین علیه‌السلام چیزی...
محسن
توسط محسن

کربلایی علی حائری | دولت حیدر کرار

مولودی بسیار زیبای دولت حیدر کرار
محسن
توسط محسن

حاج محمود کریمی | من مستم و بی تابم

#سرود «من مستم و بی تابم ...» #جشن_عید_غدیر خم، سال ۱۳۹۸ هیئت ریحانةالحسين علیه السلام مداح: حاج محمود کریمی
محسن
توسط محسن

حاج محمود کریمی | من مستم و بی تابم

حاج محمود کریمی | نه لوح و نه قلم بود

جشن شام عیدسعیدغدیر سال ۱۳۹۵ هیات ریحانة الحسین "علیه السلام"
محسن
توسط محسن

حاج محمود کریمی | نه لوح و نه قلم بود

حاج حسین سیب سرخی | ای ماه نجف، دخیلم ای شاه نجف

شور/ای ماه نجف، دخیلم ای شاه نجف عید غدیر سال۱۳۹۷
محسن
توسط محسن

حاج محمود کریمی | سپاه پلک هایش چند

#مدح «سپاه پلک هایش چند ...» #جشن_عید_غدیر خم، سال ۱۳۹۷ هیئــت رایة العباس "علیه السلام"
محسن
توسط محسن