امضای اوباما بر مصوبه کنگره، پاسخ اعتماد ظریف


کدخدا وفا نکرد!

گروه سیاسی: باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه‌شب طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران را امضا کرد. امضای اوباما پای این طرح در حالی است که کاخ سفید ابتدا از وتوی آن توسط رئیس‌جمهور آمریکا خبر داده بود؛ موضوعی که با ذوق‌زدگی برخی بزک‌کنندگان داخلی نیز مواجه شد. اما سرانجام با توافق کنگره و کاخ سفید، اوباما از امضای این طرح خبر داد و نهایتا در ادامه اقدامات ضد هسته‌ای خود طرح کنگره را امضا کرد. به گزارش «وطن امروز»، اکنون با این امضا، طرح کنگره رسما به قانون تبدیل شد و این بدین معناست که نه‌تنها کنگره می‌تواند در رد یا قبول توافق هسته‌ای دخالت کند و عملا در تصمیم‌گیری درباره لغو و تعلیق تحریم‌های ایران تصمیم‌گیر است بلکه تعلیق تحریم‌های ایران هم حداقل 30 روز به تعویق می‌افتد؛ موضوعی که ناقض خطوط قرمز ترسیم شده است. به گزارش تسنیم، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، «طرح بازبینی توافق هسته‌ای ایران» را که به کنگره اجازه می‌دهد نظر رد یا تایید خود را درباره توافق هسته‌ای احتمالی بین ایران و گروه 1+5 اعلام کند، امضا و آن را تبدیل به قانون کرد. این طرح پیش‌تر با رأی قاطع اعضای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده و برای تایید به کاخ سفید فرستاده شده بود. در ادامه خلاصه‌ای از قانون نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران از نظر می‌گذرد: نهایتاً 5 روز پس از اینکه ایران و گروه 1+5 به توافق هسته‌ای جامع دست یافتند، اوباما باید مدارک زیر را به کنگره ارائه کند:
1- متن توافق و تمام اقلام مربوط به آن 2- یک ارزیابی درباره راستی‌آزمایی پایبندی ایران به تعهداتش 3- تاییدیه‌ای مبنی بر اینکه این توافق با اهداف آمریکا در حوزه عدم‌اشاعه هسته‌ای سازگار بوده و تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا نیست، بالاخص اینکه ایران اجازه نخواهد داشت فعالیت‌های مرتبط با تسلیحات هسته‌ای را
پیگیری کند.
تحریم‌های کنگره تعلیق نخواهد شد
باراک اوباما اجازه نخواهد داشت به‌مدت 52 روز پس از تسلیم توافق به کنگره، تحریم‌های ضدایرانی این نهاد را تعلیق یا لغو کرده یا به‌نحوی کاهش دهد. در این طرح علاوه بر یک دوره 30روزه اولیه بررسی توافق، 12 روز اضافی دیگر پیش‌بینی شده که در صورت تصویب یک قانون توسط کنگره و ارسال آن به رئیس‌جمهور اعمال می‌شود. اگر رئیس‌جمهور این قانون را وتو کند، کنگره 10 روز دیگر فرصت خواهد داشت تا با جمع‌آوری آرای لازم این وتو را خنثی کند.
تقدیر کنگره از اوباما
سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بعد از امضای طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای توسط رئیس‌جمهور آمریکا، از اوباما به خاطر امضای این طرح تقدیر کرد. رئیس کمیته روابط خارجی این موضوع را در قالب بیانیه مطرح کرد. به گزارش تسنیم، در این بیانیه آمده است: «پس از بیش یک سال از تلاش‌های 2 حزب آمریکا و تهدید کاخ سفید به وتوی این طرح، من خوشوقتم این طرح به قانون تبدیل شد بنابراین هرگونه توافق نهایی با ایران باید از مسیر کنگره بگذرد، جایی که مردم آمریکا حق اظهارنظر و قانونگذاران حق وتو خواهند داشت». کورکر در این بیانیه عنوان داشته است: «من قدردان حمایت مستحکم 2 حزب آمریکا از این تلاش‌ها هستم که نشان‌دهنده عزم کنگره در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. هم‌اکنون که نقش‌آفرینی کنگره تضمین شده است، دولت باید به بسیاری از نگرانی‌های ابراز شده از سوی کنگره رسیدگی کند و مذاکره‌کنندگان ما باید از مزیت این اهرم برای افزایش فشار به منظور اعطای امتیاز بیشتر از سوی ایرانی‌ها استفاده کنند تا اینکه هرگونه توافق حاصل قابل راستی‌آزمایی باشد و بتواند به مردم آمریکا این اطمینان را بدهد که ایران قادر نخواهد بود یک سلاح هسته‌ای تولید کند».
کنگره تصمیم‌گیر نهایی در هر توافقی
باب منندز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا نیز پس از قانونی شدن طرح بازبینی توافق هسته‌ای تاکید کرد که کنگره باید در هرگونه توافق با ایران تصمیم‌گیرنده نهایی باشد. منندز پس از قانونی شدن طرح بازبینی توافق هسته‌ای با ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: این قانون اطمینان می‌دهد که کنگره در هرگونه تفاهم به دست آمده با ایران تصمیم‌گیرنده نهایی است. وی در بخش دیگری از این بیانیه افزود: «تحریم‌هایی که من تهیه کردم و فشارهای اقتصادی، ایران را به پای میز مذاکره کشاند، نه انتخاب خود ایرانی‌ها. کنگره باید در هرگونه لغو تحریم‌ها تصمیم‌گیرنده نهایی باشد، بر هرگونه توافق نظارت داشته و توانایی بازگرداندن تحریم‌ها را داشته باشد. با سابقه ایران در فریب و مخالفت، تلاش آنها برای دنبال کردن غیرمجاز فناوری و زیرساخت‌های هسته‌ای ده‌ها سال است مشخص شده است».


+ 
12

- 
0

عرض x طول

دکمه اشتراک گذاري تلگرام ارسال ويدئو در تلگرام

ارسال نظر
نظرات
(برای مشاهده نظرات کلیک کنید)
  • با این اوصاف تیم مذاکره کنندۀ ایران در گامی بلند به خطر جدی رویداد فاجعه در تاریخ ایران در پی امضاء احتمالی نزدیک می شود!!!!!! طبق متن گزارش که در کلیپ شنیدیم، بهترین راه ایجاد ترکیب آرایشی جدید برای تیم مذاکره کننده از سوی ماست! عملکرد این افراد فعلی کاملاً روشن و اقدام نهایی آنان در فاجعه آفرینی دور از ذهن نیست!!!!!!!!! بهتر نیست از افراد کارکشته ای که سالها با اقتدار و هوش و رشادت های خود از حقوق این ملت دفاع کرده و عملکرد اثبات شده ای دارند استفاده شود؟ این توافق به ضرر و بلکه منتج به خسارت طرفین خواهد بود!