تفسیر قطره ای قرآن (حجت الاسلام قرائتی) | سوره مبارکه البقرة آیه 44 | درود بر عالمانى كه به گفته خود عمل مى‌كنند و واى بر عالمانى كه فقط حرف مى‌زنند ...


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
اَلسَّلامُ عَلَیکمْ یا اَهْلَ بَیتِ النُّبُوَّة
صل الله علیک یا فاطمه (س) ...

تفسیر قطره ای قرآن (حجت الاسلام قرائتی) | سوره مبارکه البقرة آیه 44
نکته ها:
دانشمندان يهود، قبل از بعثت پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله، مردم را به ايمان آوردن به آن حضرت دعوت مى‌كردند و بشارت ظهور حضرت را مى‌دادند، امّا هنگام ظهور، خودشان ايمان نياوردند و حتّى بعضى از آنان به بستگان خود كه اسلام آورده بودند، توصيه مى‌كردند كه مسلمان بمانند، ولى خودشان اسلام نمى‌آوردند. «نمونه، ج 1، ص 214.»
در روايات آمده است: دانشمندى كه ديگران را به بهشت دعوت كند، ولى خودش اهل جهنّم باشد، بزرگترين وسخت‌ترين حسرت‌ها را خواهد داشت. «بحار، ج 2، ص 37.»
حقّ تلاوت، عمل است. امام صادق عليه السلام فرمود: «كونوا دعاة النّاس باعمالكم و لاتكونوا دعاةً بالسنتكم» «نورالثقلين، ج 1، ص 57.» با اعمال خودتان مردم را دعوت كنيد، نه تنها با گفتار.
از حضرت على عليه السلام نقل شده است كه فرمود: سوگند كه من شما را به كارى دعوت نمى‌كنم، مگر آنكه خودم پيشگام باشم و از كارى نهى نمى‌كنم مگر آنكه خودم قبل از شما آن را ترك كرده باشم. «نهج‌البلاغه، خطبه 175.»
همچنين آن حضرت فرمود: هر كس خود را امام ديگران قرار داد، ابتدا بايد به تعليم خود بپردازد. «نهج‌البلاغه، حكمت 73.»
امام كاظم عليه السلام فرموده‌اند: «طوبى للعلماء بالفعل و ويل للعلماء بالقول» «بحار، ج 78، ص 299.» درود بر عالمانى كه به گفته خود عمل مى‌كنند و واى بر عالمانى كه فقط حرف مى‌زنند.
قرآن (متن، صوت، تفسیر و ...):
https://quran.anhar.ir/text-1559.htm
http://wiki.ahlolbait.com/%D8%A2%DB%8C%D9%87_44_%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%87_%D8%A8%D9%82%D8%B1%D9%87
وبلاگ ...:
http://qaem14.blog.ir

استفاده از کلیه مطالب با ذکر صلوات آزاد است
سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان علیه السلام، هدیه به ساحت مقدس حضرت زهراء سلام الله علیها، ائمه اطهار علیهم السلام، امام خامنه ای حفظه الله تعالی و ارواح طیبه شهداء صلوات
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم


+ 
10

- 
0

عرض x طول

دکمه اشتراک گذاري تلگرام ارسال ويدئو در تلگرام

ارسال نظر
نظرات
(برای مشاهده نظرات کلیک کنید)
 • بی مسئولیتی رایج نسبت به شبهات و انتقادها علیه دین داری مردم تقصیر کیست؟؟؟!!!
  ---
  چرا بی اعتنایی چشمگیر کاربران رسانه ها بویژه دین شناسان به نظرات دینی و مذهبی و به انتقادهای قرآنی و عقلی و غیر قرآنی از این نظرات که در رسانه های همگانی از جمله در رسانه های دیجیتال رواج دارند ؛ نزد متولیان آموزش دین و مذهب و نزد فقها و مراجع بزرگ شرع در سایه نظام اسلامی هیچ حساسیت و هیچ بازتاب مسئولانه ی منطقی را بر نمی انگیزد .
  چرا مراجع بزرگ دین شناسی و مذهب شناسی هیچ پاسخ مسئولانه ای بعنوان انجام وظیفه ی شرعی امر به معروف و نهی از منکر و برای توضیح درستی یا نادرستی این نظرات و انتقادها که ذهن صدها میلیون از مردم متدین را درگیر خود می سازند و مشوش می کنند و در بلا تکلیفی شرعی قرار می دهند ؛ به مردم دین دار در رسانه ها ارائه نمی کنند.
  سکوت و بی تفاوتی مراجع دین شناسی در مقابل این گونه شبهات و انتقادهای روز افزون که صدها میلیون مردم متدین را در زمینه ی درستی یا نا درستی دین داری و مذهب داری خود سر در گم و نگران می کنند چه توجیه شرعی و علمی عقلی دارد؟؟؟!!!

 • فقهای ما موظف اند جواب بدهند و اقدام کنند
  ---
  فقهای متسب به مذهب که در مقابل هتاکیها و دهان کجیهایی که علیه هشدارهای محکم و مفصل قرآن در زمینه ی اعتقاد گزینی دینی و مذهبی که توسط جمعی بسیار از افراد منتسب به مذهب در لباس و حرفه ی دین شناس و واعظ و ومداح و شاعر و انبوهی بی شمار از پیروان مذهب بگونه ای روز مره انجام می گیرند ؛ سکوت یا مدا را و تشویق را در مقابل این هتاکیها و کج رویها بر روشنگری و اظهار حقایق قرآنی آشکار خرد گرا ترجیح می دهند ؛ در شرع مبین اسلام چه حکمی دارند؟!
  و همچنان حکم رواج بی توجهی و دهان کجی و حتی هتاکی پیوسته ی روز افزون به هشدارهای اعتقادی محکم و مفصل آشکار قرآن چیست؟!
  هیچ فقیهی تردید ندارد و غافل نیست مجازاتهای قرآنی نادیده گرفتن هشدارهای قرآن در زمینه ی اعتقاد گزینی و مجازاتهای هتاکی و دهان کجی علیه این هشدارهای قرآنی ، که برای مصون نگه داشتن دین داری و مذهب داری توده های متدین از انحراف و کج روی یاد آوری و گوشزد شده اند و مجازاتهای قرآنی سکوت در مقابل این هتاکیها چی و چگونه هستند.
  آیا فقیهی هست که پاسخ دهد راز نهان ماندن هشدارهای فراوان قرآن در زمینه اعتقاد گزینی بنام دین و مذهب چیست؟ و راز ناآگاه ماندن توده های پیرو مذهب در طول قرنها نسبت به این هشدارهای محکم و مفصل قرآن چیست؟

 • کاسبان دین و مذهب چه بلاهایی که به سر ارزشهای الهی نیاورده اند؟؟؟!!!
  ---
  بلاهایی که با خرافه گرایی قرآن ستیز و خرد گریز و با ترویج جعلیات متضاد با قرآن و عقل از جانب گروهایی در حرفه های دین شناس و مداح و واعظ و شاعر به دین و مذهب و پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت مظلوم آن حضرت (ص) قرنها است برای جذب توده های متدین که آگاهی به شناختهای قرآن و اصول استدلال عقلی ندارند روا داشته شده و این مردم را بلحاظ دینی و مذهبی گمراه کرده و حاصل عمر دین داری و مذهب داری صدها میلیون از این مردم را بحکم ایات قرآنی: 103 تا 106 سوره کهف تباه و نابود ساخته اند ؛ برای شرح و تفصیل فجایع بزرگ هولناکی که به سر دین ومذهب آورده اند به هزار من کاغذ نیاز دارند.
  وفا داران به دین توحیدی حنیف و قرآنی خداوند آرزو داشتند رفع و زدودن این بلاها پس از گذشت قرنها از اسلام گریزی و از تحریف دین و مذهب که از راه اندیشه ها و تصورات بشری غیر قرآنی و عقلی در تضاد بامحکمات قرآن و عقل بر سر دین مذهب آمده اند ؛ با برقرای نظام اسلامی در ایران ، همسان با دوران بعثت پیامبر اسلام (ص) ؛ با تحریف زدایی از دین و مذهب طی برنامه ریزیهای علمی ضابطه مند و روشمند متکی به قرآن و عقل و قانون بنفع دین داری و مذهب داری خدا پسندانه ی مردم ؛ سر لوحه ی کار و مهم ترین وظیفه ی همه ی سازمانهای و ارگانها و نهادهای متولی آموزش و تبلیغ دین و مذهب قرار می گرفت؟؟؟!!
  این دلبستگان به دین قرآنی خداوند هنوز با امید به وعده ی الهی دست به دعا هستند که با یاری خداوند مهربان و توانای مطلق با ظهور منجی و رهایی بخش دین ومذهب از چنگال کاسبان دین فروشی این وظیفه ی الهی زمانی جامه ی عمل صادقانه به خود ببیند؟؟؟!!!