سبک های مداحان قدیمی


یکی از دلایل اصلی ماندگاری و دل نشینی سبک ها و مدایح قدیمی بین جامعه شیعی در جغرافیای مختلف مانند ایران، شبه قاره هند، عراق، آذربایجان و... استفاده از خمیر مایه های حقیقی و کلام امامان شیعه بوده است.
در این میان یکی از آن ها نیز نوای مشهور "شیعتی مهما شربتم" است که نوحه‌ای منسوب به شاه شهید علیه السلام است كه گويا آن حضرت والا مقام در لحظات آخر عمر شريفشان اين شعر را سروده‌اند.
که سال‌هاست مداحان و واعظان در جلسات هفتگي خود آن را همخوانی مي‌كنند.


+ 
12

- 
0

عرض x طول

دکمه اشتراک گذاري تلگرام ارسال ويدئو در تلگرام

ارسال نظر
نظرات
(برای مشاهده نظرات کلیک کنید)
 • هفتاد سال پیش در بین هیئت های آنروز بزرگ شدم ، بنی فاطمه ، پیر عطا ، آذربایجانی های مقیم تهران ، زنجیر زنان تهران.... یکی از محبوب ترین ها قنات آبادی ها بودند. بعد از اینهمه سال اگر اشتباه نکرده باشم حاج اکبر ناظم مدیر و مداح آنان بود. او را هرگز در طول سال بیرون از رخت عزای امام حسین (ع) ندیدم.
  در همان ابتدای سالهای مهم چهل که صحبت کاپیتولاسیون بود و با کمی پیش و پس انقلاب سفید و صحبتهای تاریخی امام خمینی و کشتار سوم امام حسین (ع) درپانزده خرداد چهل و دو ، مرحوم حاج ناظم نوحه ای را متناسب با شرایط در بازار تهران سرداد ، متاسفانه فقط یک خط را بیاد دارم :
  مصباح هدی نور خدا شمع ولایت به میدان شهادت نه این شهوت و مستی نه بیگانه پرستی

  آیا می توان نتیجه گرفت که عزارداری محرم در جامعه و تغیرات آن توسط آن نسل بی ارتباط یا بی اثر بود؟ آیا این مداح ذات پیام نهضت عاشورا را متناسب با شراط به میدان نیاورد؟ آیا پیام عاشورا سیاسی نبود یا پیام مرحوم حاج ناظم؟
  خدایش بیامرزد و با اربابش محشور باشد که نوحه اش تعلیم عملی اسلام بود .
  و دعای خیرش برای عاقبت بخیری من و شما

 • حياتی ترین نیاز خط سرخ شیعه که براورده نشده است چیست؟
  ---
  با توجه به این حقیقت که قشرهای گوناگون مذهبی و غیر مذهبی بشر در طول 14 قرن با اهداف گوناگون خط سرخ شیعه را ، که در واقعه ی نهضت انسان ساز عاشورای حسینی تجسم یافته است ؛ در دام شیطانی آنبوه من در آوردیها و خرافات و جعلیات پوچ دین زدای ضد محکمات قرآن و عقل گرفتار کرده و این خط را از مسیر اهداف خداپسندانه ی توحیدی اصیل الهی – قرآنی آن منحرف ساخته اند ؛ بدیهی است با وجود همیشگی انبوه این آلاینده های بشری که این خط سرخ را با ترفندهای شیطان پلید در کلاف سر در گم خود در نوردیده اند ؛ هیچ بشری بدون رهایی از تار و پود این آلاینده های شیطانی نمی تواند با محض ادعای پایبندی به این خط رضایت خدا و خوشنودی پیامبر و اهل بیت آن حضرت را جلب کند چنانکه نیز هرگز نمی تواند با ادامه ی این وضعیت راه رسیدن به بهشت را برای خود هموار سازد.
  حیاتی ترین و سرنوشت ساز ترین نیاز بر آورده نشده ی خط سرخ شیعه ؛ پاکسازی این خط از آلاینده های ترفندهای شیطانی است که بشر با گرفتار کردن خود در دام آن خود را از مسیر الهی اهداف اصیل این خط دور کرده راهی را می پیماید که شیطان را خوشنود می کند و به تحقق سوگند شیطان مبنی بر گمراه کردن اکثریت بشر جامه ی عمل می پوشاند.
  اگر همه ی مراجع دین شناسی و مذهب شناسی و همه مراکز آموزش و تبلیغ دین و مذهب و همه ی رسانه های همگانی جهان اسلام با مسلح شدن به شناختهای الهی فرهنگ اصیل دین داری قرآنی و عقلی برای پاکسازی خط سرخ شیعه از آلاینده های مذکور که عمر 14 قرن را دارند بسیج نشوند و حقایق قرآنی دین داری و مذهب داری خدا پسندانه را برای آگاه سازی مردم به ریشه های انحرافهای دینی و مذهبی آشکار نسازند این انحراف تا ابد باقی خواهد ماند.
  بی تردید طرفهای مذکور خود نیز در حال باز ماندن از تشکیل این بسیج ضروری خدا پسندانه ؛ در ریشه دار شدن انحرافهای دینی و مذهبی سهیم خواهند بود و با نفرین قرآنی خداوند که کتمان کنندگان حقایق قرآنی را در بر می گیرد راه هلاکت بار گمراهی را به سوی جهنم خواهند پیمود.