چرا فیلم بازی مرکب آنقدر محبوب شد؟

مینی سریال بازی مرکب یا همان اسکویید گیم یکی از سریال های اخیر نتفیلیکس است که در بین مردم بسیار محبوب گشته، به طوری که این سریال کره ای در کم تر از یک ماه دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. داستان این سریال جذاب و پر بیننده از این قرار است که ۴۵۶ نفر از افراد سطح اقتصادی پایین که در زندگی روزمره خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند دور هم در محیطی مخفی و ناشناخته جمع می شوند و شروع به انجام بازی های متعدد می کنند. در این سریال که هر قسمت آن بازی گوناگون طراحی شده تمام افراد شروع به بازی می کنند تا جایی که در هر بازی تعدادی از افراد می بازند و از بازی خارج می شوند.

با خارج شدن هر بازیکن مقداری پول در محفظه ای که در معرض دید همگان است جمع می شود که این خود برای بازیکنان باقی مانده وسوسه کننده می باشد، به طوری که از هر راهی خواهان حذف کردن دیگر بازیکنان از بازی هستند. جایزه نهایی این رقابت۶/۳۸ میلیون دلار است که به آخرین نفری که در بازی بماند تعلق می گیرد و دیگر افراد در هر مرحله کشته خواهند شد.

اگرچه سریال بازی مرکب به زبان اصلی می باشد اما در ۹۰ کشور جهان رتبه اول نتفیلیکس را به خود اختصاص داد و در انگلستان و ایالات متحده نیز در صدر جدول قرار گرفت و این نخستین بار است که یک سریال کره ای اینگونه محبوب می شود.

این سریال را منتقدان نیز تحسین کرده و امتیاز ۹۴ را به آن داده اند. این مجموعه بسیار پر بیننده نه تنها در فضای مجازی باعث ایجاد محتواهای جدید در یوتیوب و... شده است، بلکه محصولات بسیاری مانند لوازم التحریر، لباس و اسباب بازی که الهام گرفته شده از این سریال می باشد در بازار در حال فروش می باشد.

اگر بخواهیم دلایل محبوبیت این سریال را بیان کنیم، اینگونه می توان گفت که ایده ی ساخت این سریال یک ایده بسیار ساده می باشد و افرادی که در این بازی نقش اصلی فیلم را ایفا می کنند، شخصیت هایی هستند که از طبقه های مختلف جامعه بوده و به راحتی می توان با آن ها هم ذات پنداری کرد. به همین خاطر است که این سریال بسیار برای مردم ملموس و قابل درک بوده و دنیایی که به راحتی به تسلیم نظام سرمایه داری درآمده را به خوبی به تصویر کشیده است.

یکی دیگر از این دلایل نزدیک شدن به هالووین در کشورهای غربی است. زیرا در این فصل مردم به دنبال چیزهای ترسناک و مهیج بوده و دوست دارند پیگیر مسائل مبهم شوند. این سریال بسیار جدید بوده و تنها بازسازی بازی های قدیمی دیگر کشور ها نیست، همین امر آن را برای مخاطبان و طرفداران سریال مهیج تر، مبهم تر و شگفت انگیز تر نموده است.

 طراحی لباس ها و زیبایی صحنه ها  نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت این سریال بوده به طوری که توانست تاریک ترین نقاط درونی افراد را نیز نقطه ی روشن آن ها کند. تکرار صحنه های ترسناک در محیط های سیاه و تیره برای مخاطبان ژانر ترسناک یک امر تکراری و عادی شده است که در این سریال تکرار را برداشته  و محیط سازی فوق العاده ای رقم زده اند.

سریال بازی مرکب این موضوع به خوبی برای مردم یادآوری کرده است که جهان امروز را پول و قدرت به جلو می برد و شکاف عمیق ایجاد شده بین فقرا و ثروتمندان روز به روز در حال گسترش است. از این رو مردم برای رسیدن به یک امنیت مالی و یا شغلی خود حاضر هستند حتی به قیمت جانشان هر کاری انجام دهند.

دلیل دیگر طرح پرسش هایی است که ذهن را درگیر می کند. این موضوع هم از دلایل جذب مخاطب سریال می باشد. سوالاتی از قبیل: آیا وقتی مردم مجبور به مبارزه برای منابع محدود می شوند، می توانند به یکدیگر اعتماد نمایند؟ آیا آن ها با هم کار می کنند؟ آیا علاقه های ما واقعی است؟ سوالات خطرناکی از این دسته که شاید در زندگی های روزمره ی الان نیز با آن ها دست و پنجه نرم کرده و در ذهن خود به کرات مرور کرده ایم. این مسئله پیوند ذهنی خوبی را بین سریال و مخاطبان برقرار کرده است.

نویسنده و کارگردان این سریال شخصی به نام هوانگ دونگ هیوک است که مدعی بود طرح سریال بازی ماهی مرکب را در سال 2008 مطرح کرده و یک سال بعد فیلمنامه را نوشته است. وی بیان کرد که نوشتن تنها 2 اپیزود اول این سریال 6 ماه طول کشید و در آن زمان این سریال تنها یک داستان نا آشنا و خشن به نظر می رسید و بسیار نگران بودم که مردم آن را بیش از حد انتزاعی تلقی کنند و بیننده ای نداشته باشد. اما بعد از گذشت ده سال به این نتیجه رسیدم که امروزه جهان تغییر پیدا کرده است و به مکانی تبدیل شده که چنین ایده عجیبی را می پذیرد و بسیار مورد پسندشان واقع می شود. داستانی که حول محور بقا جریان می یابد.

این کارگردان درخشان کره ای در ادامه بیان کرد که وقتی تصمیم به تبدیل ایده متن به سریال گرفتم تغییرات بسیار مهمی را اعمال کردم. به عنوان مثال کاراکتر جی یونگ که در سریال زن است، در نسخه سینمائی مذکر بود، ضمن این که در نسخه سینمایی خبری از شخصیت کارآگاه پلیس جون هو نیز نبود.

 در مورد فیلم برداری صحنه ها نیز این شخصیت می گوید که هر شب قبل از شروع فیلم برداری به راه هایی که به بهتر شدن صحنه ها کمک می کند می اندیشیدم و راهکارهای جدیدی نیز ارائه می کردم‌. وی افزود میزان استرسی که در این مدت تحمل کردم بسیار زیاد بود اما در طول تولید این سریال مطمئن بودم این اثر یا یک شاهکار خواهد بود و یا تبدیل به شکستی جبران نشدنی خواهد شد. اما در نهایت در مدت زمان کوتاهی با استقبال باور نکردنی رو به رو شدم.

او در ارتباط با اشکال هندسی که در سریال به کار رفته است نیز این چنین می گوید که دلیل استفاده از مربع، مثلث و دایره در لباس عوامل اجرائی بازی، علاقه ام به کنسول پلی استیشن بود. دلیل استفاده نکردن از x هم این بوده که این سمبل در پلتفرم های دیگر مثل ایکس باکس وجود دارد که هیچ علاقه ای به آن ها ندارم.

جالب است بدانید که در بسیاری از کشورها بر اساس فیلم بازی مرکب قصد دارند بازی های گوناگونی را طراحی کنند که افراد پس از شرکت در آن ها برنده جوایز ارزشمندی شوند. طبق خبرهای اخیر، در آینده ای نزدیک شاهد اجرای این بازی در استانبول نیز خواهیم بود. برای سفر به استانبول حتما به تور ترکیه استانبول سایت لحظه آخر سری بزنید و برای رفتن به یک مسافرت خاطره انگیز برنامه ریزی کنید.