چند دقیقه همراه شدن با نهالوند مساوی است با یک قرن تجربه!

نهالکاری و باغداری جزو مشاغلی به شمار می روند که به تجربه زیادی نیاز دارند. در واقع شما باید در این راه چند پیرهن پاره کرده باشید، تا از چند و چون کار آگاه شوید. بدون آگاهی در مورد پیچ و خم مسیر شما با سرعت به ته دره سقوط خواهید کرد و احتمالا راه نجاتی برایتان وجود ندارد.

با این وجود اگر برای وارد شدن به این حرفه مشتاق هستید، باید بدانید که در چه مسیری قدم گذاشته اید و درست ترین مسیر برای رسیدن به خط پایان چیست. در این مطلب هم ما تصمیم داریم شما را با این مسائل آشنا ساخته و چند و چون نهالکاری و باغداری را به شما عزیزان آموزش دهیم؛ پس نیازی نیست نگران باشید ما کنار شما هستیم!

آیا سرمایه گذاری روی گردو کار درستی است؟

اگر می خواهید بدانید که بهترین سرمایه گذاری در زمینه باغات و باغداری چیست باید به شما بگوییم سرمایه گذاری روی نهال های گردو قطع به یقین یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری خواهد بود.

برای آنکه این موضوع را به شما اثبات کنیم در وب سایت‌ های معتبری مانند نهالستان نهالوند، ویکی پدیا، ویکی کشاورز و ویکی هو به دنبال مزایا و خواص گردو و میزان تقاضای آن به جست و جو پرداختیم و حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ بله ما فهمیدیم که گردو یکی از پرخاصیت ترین مغزها به شمار می رود.

مصرف گردو به شکل منظم شما را از ابتلا به بیماری های قلبی مصون می دارد، علاوه بر این با مصرف گردو شما می توانید خطر ابتلا به دیابت را هم کاهش دهید. با خوردن گردو در طول روز حافظه و کارکرد مغز شما بهبود پیدا کرده، سیستم ایمنی شما تقویت شده و سلامت استخوان هایتان حفظ می گردد. گردو یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش التهابات مزمن و همچنین جلوگیری از ابتلا به بیماری های خطرناکی مانند سرطان هم به شمار می رود.

علاوه بر خواص درمانی، گردو یک میان وعده بسیار خوش طعم است که از آن حتی در پخت وعده های اصلی غذایی هم استفاده می کنند. این مغز به عنوان اصلی ترین ماده غذایی در خورشت فسنجان و کوبه مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به این توضیحات طبیعی است که بگوییم گردو از میزان تقاضای بالایی در بازار برخوردار بوده و یک جوری باید به این حد از تقاضای بازار پاسخ داده شود؛ از همین رو شما می توانید پول خود را با خیالی آسوده و راحت در زمینه کاشت نهال های گردو و احداث باغستان گردو سرمایه گذاری نمایید. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمام محصولات باغ شما تا دانه آخر به فروش می رسد به طوری که شاید حتی خود شما نتوانید یک دانه از گردوهایتان را به منزل شخصیتان ببرید!

راه و رسم نهالکاری چیست؟

اگر می خواهید نهال بکارید و از قِبل فروش گردو به درآمد قابل توجهی برسید، باید به شما بگوییم که آگاهی از راه و رسم نهالکاری اهمیت زیادی دارد. در واقع اگر شما راه و رسم نهالکاری را بلد نباشید در این راه موفق نخواهید بود.

مهم ترین مسئله ای که پیش از شروع نهالکاری باید آن را پس ذهن خود داشته باشید، انتخاب نهال هایی سالم برای باغستان شما است. بدون نهال های سالم و شاداب شما به هیچ عنوان نخواهید توانست که باغستانی سرسبز و زیبا خلق کنید. برای خلق زیبایی ها شما باید زیباترین ها و بهترین ها را انتخاب نمایید؛ پس برای انتخاب بهترین ها نکاتی که ما در زیر به شما معرفی می کنیم را در گوشه ای از حافظه خود نگه دارید.

  • اولین مسئله ای در این رابطه توجه به سلامت ریشه نهال است. همانطور که می دانید یک درخت تمام مواد معدنی و مورد نیاز خود را از طریق ریشه دریافت می کند؛ از همین رو اگر ریشه نهال سالم نباشد، به هیچ عنوان نهال شما آنطور که باید و شاید رشد نخواهد کرد.
  • دومین مورد توجه به سلامت تنه نهال است. سلامت تنه نهال را باید از چندین نظر مورد بررسی قرار دهید. اول اینکه هیچ زخمی روی تنه نهال شما وجود نداشته باشد. دوم اینکه نهال های شما کاملا سالم بوده و هیچ گونه آفت و بیماری روی تنه آن ها دیده نشود و سوم اینکه نهال های شما باید به صورت یک شاخه رشد کرده باشند نه چند شاخه!
  • سومین مورد معمولا برای نهال های پیوندی حائز اهمیت خواهد بود و آن هم قسمت پایه و پیوندک نهال است. اولا اینکه زخمی در این قسمت ایجاد شده باید کاملا بهبود یافته و دوم اینکه فاصله پایه و پیوندک نهال از سطح زمین تقریبا 15 سانتی متر باشد.

مادامی که شما به موارد فوق توجه کنید، می توانید بهترین نهال ها را برای باغستان خود خریداری نمایید. البته که تنها توجه به سلامت نهال کافی نیست و شما باید بدانید برای هر منطقه و محیط آب و هوایی چه نوع نهالی مناسب خواهد بود، برای مثال به نظر شما بهترین نهال گردو برای مناطق معتدل کدام نهال است؟ در ادامه پاسخ این سوال را به شما خواهیم داد!

بهترین رقم نهال های گردو باغ شما را از این رو به آن رو می کنند

شاید فکر کنید که با انتخاب سالم ترین نهال باغ گردوی شما از این رو به آن رو می شود. اما شما تنها با انتخاب سالم ترین نهال 50 درصد از راه را رفته اید؛ پس اگر می خواهید 50 درصد دیگر راه را طی کرده و باغ خود را سرو سامان دهید باید بدانید هر نهالی برای آنکه رشد و نمو داشته باشد باید در شرایط آب و هوای خاصی کاشته شود.

برای مثال نهال گردوی ژنوتیپ 21 باتوجه به دیرگل بودن می تواند برای کاشت در مناطق سرد و معتدل مناسب باشد. نهال های ژنوتیپ 21 یکی از بهترین نهال های اقتصادی هم هستند واگر می خواهید همان سال اول به باردهی برسید، کاشت این نهال ها می تواند شما را به هدفتان برساند.

این نهال های کانادایی اگر در ارتفاع 100 تا 2800 متری سطح زمین قرار بگیرند و هر 15 روز یکبار آبیاری شوند بدون شک از همان سال اول به ثمر دهی رسیده و زمانی که به بلوغ کامل برسند هر سال 45 کیلوگرم محصول می دهند.

علاوه بر نهال های ژنوتیپ 21، نهال های آمریکایی چندلر هم جزو بهترین نهال های گردوی موجود در دنیا هستند. این نهال های آمریکایی برای کاشت در مناطقی که با سرمای بهاری مواجه می شوند بسیار مناسب بوده و همان سال اول محصول می دهند. البته به شرطه ها و شروطه ها!

زمانی می توانید انتظار داشته باشید که نهال های چندلر هر سال مقدار قابل توجهی محصول بدهند که هر 15 روز یکبار آن ها را آبیاری کرده و نهال ها را در ارتفاع 100 تا 1500 متری از سطح دریا بکارید.

با نهالوند به موفقیت برس

بله اگر به دنبال موفقیت هستید، نهالوند جاده را برای شما صاف کرده است. نهالستان نهالوند جزو بهترین نهالستان های کشور و منطقه خاورمیانه به شمار می رود که تمامی نهال های آن دارای شناسنامه هستند.

شاید به نظر شما داشتن شناسنامه چیز چندان مهمی نباشد، اما ما به شما این اطمینان را می دهیم تنها نهال های شناسنامه دار و نهال هایی که از کارت سلامت و کارت قرنطینه برخوردارند، کیفیت بالایی داشته و شما می توانید امیدوار باشید با کاشت آن ها به باغستانی سرسبز و پربار دست خواهید یافت!

وبسایت : nahalvand.com

شماره تماس :   09144801930  -  09144801940