ویژه نامه عفاف و حجاب

ویژه نامه عفاف و حجاب

حجاب و عفاف به عنوان دو ارزش در جامعه بشری و بویژه جوامع اسلامی مطرح است. همواره این دو واژه در کنار هم به کار برده می‌شوند و در نگاه اول به نظر می‌آید هر دو به یک معنا باشند اما با جستجو در متون دینی و فرهنگنامه‌ها به نکته قابل توجهی می‌رسیم و آن تفاوت این دو واژه است. در برخی کتب لغت حجاب را این‌گونه تعریف کرده‌اند: «الحجاب، المنع من الوصول» حجاب یعنی آنچه مانع رسیدن می‌شود.
برخی گفته‌اند حجب و حجاب هر دو مصدر و به معنای پنهان کردن و منع از دخول است و به عنوان شاهد آیه شریفه «و من بیننا و بینک حجاب»‌(فصلت، آیه ۵) را ذکر کرده‌اند. در دیگر کتاب‌های لغت حجاب را به معنای پرده آورده و نوشته‌اند: امراه محجوبه؛ زنی که پوشانیده است خود را به پوشاندنی.
با توجه به معانی ذکر شده در می‌یابیم حجاب امری ظاهری و در ارتباط با جسم است، اگرچه این پوشش برخاسته از اعتقادات و باورهای درونی افراد است ولی ظهور در نشئه مادی و طبیعی دارد یعنی پوشش ظاهری افراد و بویژه زنان را حجاب می‌گویند که مانع از نگاه نامحرم به آنان می‌شود. عفاف نیز دارای معانی گوناگونی است که در مجموع تعریف کاملی را به ما خواهد داد. راغب اصفهانی در مفردات القران می‌نویسد: العفه حصول حاله للنفس تمتنع بها غلبه الشهوه؛ عفت حالتی درونی و نفسانی است که توسط آن از غلبه شهوت جلوگیری می‌شود.
البته قابل ذکر است که در قرآن کریم از واژه عفت در دو معنا استفاده شده است، گاه به معنای خود نگهداری و پاکدامنی است و گاه «عفت» به معنای قناعت آمده و مسائل مالی مورد نظر است. آنچه در این مقاله مورد نظر ماست مفهوم اولی است یعنی خود نگهداری از شهوت و مسائل جنسی؛ اگرچه می‌توان برای هر دو معنا واژه عفت را آورد و ضرری به مفهوم آن نمی‌خورد. از مجموع معانی ذکر شده برای حجاب و عفاف می‌توان نتیجه گرفت که عفاف نوعی حجاب درونی است که انسان را از گناه باز می‌دارد.
حفظ چشم، گوش، قلب و تمامی اعضا و جوارح از هرگونه خطا و گناه عفاف است که حاصل این عفت و حجاب درونی، پوشش ظاهری است؛ به تعبیری لطیف‌تر حجاب میوه عفاف است و عفاف ریشه حجاب. برخی افراد ممکن است حجاب ظاهری داشته باشند ولی عفاف و طهارت باطنی را در خویش ایجاد نکرده باشند. این گروه از حجاب، تنها پوسته‌ای و ظاهری بی‌معنا دارند و از سوی دیگر کسانی هستند که ادعای عفاف کرده و با تعابیری همچون؛ من قلب پاکی دارم، خدابا قلبها کار دارد، آدم باید چشمش پاک باشد و... خود را سرگرم کرده و مصداق «لیفجر امامه»‌(بلکه انسان می‌خواهد آزاد باشد و گناه کند- قیامت آیه ۵) می‌شوند.
انسان‌هایی چنین باید در قاموس اندیشه خود نکته‌ای اساسی را بنگارند و آن این است که درون پاک، بیرونی پاک می‌پروراند و هرگز قلب پاک موجب بارور شدن میوه ناپاکی به نام بی‌حجابی و بدحجابی نخواهد شد. امام خمینی(ره) پیام‌آور ارزشهای الهی درباره حجاب و عفاف می‌فرماید: «توجه داشته باشید حجابی که اسلام قرار داده است برای حفظ ارزش‌های شماست. هرچه را که خدا دستور فرموده است- چه برای مرد و چه برای زن- برای این است که آن ارزش‌های واقعی که اینها دارند و ممکن است به واسطه وسوسه‌های شیطانی یا دست‌های فاسد استعمار پایمال شوند این ارزشها زنده بشوند.»

پادکست | تاثیر پدران بر حجاب دختران

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان
محسن
توسط محسن

اگه دختر داری این کلیپ رو حتما ببین!!

کوچولو که بودم، تو مهمونی بهم میگفتن، وای چه دختر قشنگی، چه موهای بلندی، چقدر خوشگل شدی ..! همش فکر میکردم اگه خوشگل نباشم چی میشه؟؟

خودسوزی زن ایرانی بخاطر حجاب اجباری در مشهد !!!

بابا چیه انقدر گیر میدید به حجاب دخترا؟ دوره شاهنشاهی رو ببین کسی به حجاب کاری نداشت همه آزاد بودن و اجباری تو هیچ کاری نبوده......
محسن
توسط محسن

جوابای «غيرقابل پخش» خانوما به سوالی درباره پوشش

بازتر پوشیدن خانم ها بیشتر آزادی برای مرده یا زن ؟
محسن
توسط محسن

دو قطبی با حجاب و بی حجاب در جامعه...

امثال مسیح علینژادها در لایه های فکری جامعه به دنبال تحقق چه اهدافی هستند؟ کشف حجاب یا جنگ داخلی؟
محسن
توسط محسن

شاهی که به همسرش دستور داد بدون لباس وارد جمع شود

خشایارشاه به همسرش دستور داد تا بدون لباس وارد جمع بشود....
محسن
توسط محسن

امر به معروف یک بانوی مانتویی!

با دوستم داشتیم از میدون #هفت‌حوض رد می شدیم از دور دختر خانمی رو دیدیم که همراه دوتا آقا بود ... از موتور پیاده شده بود و داشت خداحافظی می کرد اما شالش افتاده بود ... . درسته که خودم #مانتویی بودم اما بنظرم امر به معروف و نهی از منکر مانتویی و چادری نداره چون عین دلسوزیه و یادآوری حرف خداست...
امر به معروف یک بانوی مانتویی!

بدحجابی و تحریک جنسی!!

سخنرانی بسیار تکان دهنده و تاثیرگذار علی اکبر رائفی پور
محسن
توسط محسن

مرحوم طالقانی هم با حجاب مخالف بودن اونوقت شما چی میگید؟؟؟

یادتونه مدام از مرحوم طالقانی متن میرفتن که ایشون با حجاب مخالف بود?! هوم?! چی?! یادتون نیست?! طوری نی! اینو ببينيد شاید یه چیزایی یادتون اومد
محسن
توسط محسن