انواع روش های پاکسازی صورت چیست؟

همه خانم ها دوست دارند پوستی شاداب و زیبا داشته باشند. قاعدتا پوست زیبا و شاداب تاثیر زیادی روی صورت دارد. برای این منظور پاکسازی پوست صورت می تواند بسیار مفید باشد. قرار گرفتن در معرض آلودگی، نور خورشید، استرس، مراقبت نادرست و غیره. تاثیر منفی روی پوست داشته باشد. پاکسازی پوست می تواند سلول های مرده پوست را تمیز و از بین ببرد و پوستی زیبا و شاداب را برای شما به ارمغان بیاورد. اما منظور از پاکسازی پوست چیست؟ و چگونه باید انجام شود؟ بحث امروز در مورد نکات پاکسازی صورت است که قبل از انجام آن باید بدانید.

پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی پوست توصیفی از ترکیبی از روش های مراقبت از پوست است که هر کدام هدفی را دنبال می کند و برای پوست مفید است:

  • پاکسازی سلول های مرده یا لایه برداری
  • پاکسازی چربی، ناخالصی ها و مواد اضافی از پوست
  • آبرسانی و تغذیه پوست یا بهبود خون رسانی

جالب است بدانید که بسیاری از مشکلات پوستی مربوط به پاکسازی نادرست پوست و به جا گذاشتن آلودگی ها، مواد آرایشی و غیره روی پوست صورت است.  از این رو، پاکسازی می تواند کمک زیادی به داشتن پوستی سالم، شاداب و درخشان کند. بسیاری از روش های پاکسازی برای از بین بردن جوش های سر سیاه و سر سفید، از بین بردن لکه ها و سایر مشکلات رایج پوستی کار می کنند.

https://mayaskincare.ir/skin-cleaning/

پاکسازی سلول های مرده

سطح پوست از لایه شاخی یا سلول های مرده تشکیل شده است. این سلول های مرده در بیرونی ترین لایه پوست (اپیدرم) یافت می شوند. وظیفه این سلول های شاخ محافظت از پوست بدن است و به عبارت دیگر اولین خط دفاعی در برابر عوامل بیماری زا هستند. به طور معمول، هر 30 روز، بدن تمام سلول های مرده و لایه شاخی بدن را خارج می کند و سلول های جدید را جایگزین می کند.

اما مشکل اینجاست که گاهی این سلول های مرده روی پوست جمع می شوند. از بین بردن و تمیز کردن این سلول های مرده به شما کمک می کند پوستی روشن و شاداب داشته باشید. اگر سلول های مرده به درستی تمیز نشوند باعث التهاب پوست و در نتیجه تسریع پیری پوست و ایجاد چین و چروک های عمیق می شود. بنابراین حذف این سلول های مرده باید به گونه ای انجام شود که باعث التهاب پوستی نشود.

تمیز کردن چربی و کثیفی

پوست ما به طور طبیعی حاوی روغن است. این چربی ها در حفظ رطوبت پوست بسیار موثر بوده و خاصیت ضد میکروبی دارند. در برخی از افراد، روغن روی پوست جمع می شود و باعث ایجاد جوش و آکنه می شود. لایه برداری پوست نیز می تواند این چربی های اضافی را از بین ببرد. علاوه بر این، آلاینده هایی که با آنها مواجه می شویم و روزانه با آنها در تماس هستیم باعث مسدود شدن منافذ پوست و مشکلات دیگری می شوند.

گاهی اوقات افراد برای از بین بردن چربی اضافی پوست از پاک کننده ها بیش از حد استفاده می کنند. این کار نه تنها کمکی به کاهش ترشح چربی پوست نمی کند، بلکه برای سلامت پوست نیز مضر است. استفاده بیش از حد از اسکراب ها و لایه بردارها می تواند آسیب های جبران ناپذیری به پوست وارد کند.

پاکسازی پوست

آبرسانی و تغذیه پوست

پس از پاکسازی پوست از سلول های مرده و ناخالصی ها که مانعی برای نفوذ به پوست محسوب می شوند، آبرسانی و تغذیه پوست انجام می شود. چیزهایی مانند بخور و ماساژ باعث افزایش خون رسانی به پوست می شود. علاوه بر این، ماساژ پوست می تواند پیری پوست را کاهش دهد. استفاده از محصولات مرطوب کننده و ویتامینه حتی بر روی رنگ و بافت پوست نیز تاثیر بسزایی دارد.

انواع روش های پاکسازی صورت چیست؟

تا اینجا در مقاله متوجه شدیم که پاکسازی پوست به منظور مراقبت از پوست صورت انجام می شود و شامل تکنیک های مختلفی است. انواع روش های پاکسازی شامل 3 دسته اصلی پاکسازی پوست به روش خانگی، روش آرایشگری و روش کلینیکی می باشد. با استفاده از محصولات طبیعی می توانید پوست خود را حتی در خانه تمیز کنید. از طرفی روش کلینیکی پاکسازی پوست زیر نظر پزشک مجرب انجام می شود و معمولاً از روش های دیگر موثرتر است.

روش خانگی: می توانید پوست خود را در خانه تمیز کنید. رویه ها یا برنامه های پاکسازی زیادی برای این کار در اینترنت وجود دارد. این روش به طور کلی برای پاکسازی سطحی پوست توصیه می شود و نمی توان آن را عمیقا تمیز کرد.

روش آرایشگری: امروزه در بسیاری از آرایشگاه ها، مراکز بهداشتی پوست و اسپا با استفاده از بخور، کرم ها و ماسک های مخصوص استفاده می شود. این روش تمیز کردن معمولا قوی تر از روش خانگی است، اما هنوز به اندازه تمیز کردن عمیق موثر نیست.

روش بالینی: این روش توسط متخصص پوست و تکنسین با گواهی بهداشت و درمان انجام می شود و نسبت به روش های دیگر اصولی تر است. روش بالینی باعث پاکسازی عمیق پوست می شود و بسته به نوع و وضعیت پوست شما به روش های مختلفی قابل انجام است.

در طی این عمل پوست صورت به طور کامل از آلودگی و چربی پاک می شود و باکتری های روی پوست نیز از بین می روند. این روش به آبرسانی زیادی به پوست و تسریع گردش خون کمک می کند.

تمیز کردن پوست با استفاده از لیزر

یک روش بالینی موثر استفاده از لیزر تمیز کننده است. لیزر درمانی برای تمیز کردن پوست و بهبود سلامت آن انجام می شود. اشعه لیزر تولید کلاژن را تحریک کرده و منجر به جوانسازی پوست می شود. در این روش پاکسازی، پرتوهای لیزر در عمق مناسبی به پوست نفوذ کرده و سپس با تحریک رنگدانه های پوست، ترشح غدد چربی را کاهش می دهند.

پاکسازی با روش میکرودرم ابریژن

از این روش برای ترمیم آسیب های ناشی از نور خورشید و همچنین برای جوان سازی پوست استفاده می شود. پاکسازی پوست با میکرودرم ابریژن به دو روش انجام می شود:

روش اول: با کمک کریستال های کوچکی که با دستگاه روی پوست صورت پخش می شود، لایه شاخی پوست که حاوی سلول های مرده است، تراشیده می شود وسپس با استفاده از دستگاه ساکشن می شود.

روش دوم: ابزار مورد استفاده در این روش، نوک آن معمولاً از الماس است. این دستگاه روی پوست حرکت می کند و لایه برداری صورت می گیرد. از این روش برای بهبود گردش خون در پوست نیز استفاده می شود.

پاکسازی با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روش دیگری است که برای تمیز کردن پوست استفاده می شود. این روش باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می شود و با تحریک تولید فیبروبلاست ها به بازسازی پوست کمک می کند.روش کار این روش به این صورت است که یک سری سوراخ های بسیار کوچک در پوست ایجاد می شود و با این کار پوست شروع به بازسازی می کند. . روش میکرونیدلینگ پوست در رفع تیرگی و لک های پوستی و همچنین ترک ها بسیار موثر است.