با ساندویچ پانل سازه‌ای متفاوت بسازید| پانل تونیکس

با ساندویچ پانل سازه‌ای متفاوت بسازیدپانل تونیکس

همگی ما با پدیده ساختمان‌سازی در تمام کوچه و پس‌کوچه‌های شهر آشنا هستیم، اما شاید ساخت‌وساز با ساندویچ پنل را از نزدیک ندیده باشید. ساندویچ پانل یک سازه پیش‌ساخته و بسیار سبک است که به دلیل ساختار متفاوتی که دارد برای ساخت بسیاری از سازه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و مشکلات ساخت‌وساز با مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر و سیمان را به‌خوبی حل کرده است.

از آن جایی که ساندویچ پانل یک سازه پیش‌ساخته است در کارخانه تولید و آماده نصب می‌شود. اما چرا ساندویچ پانل؟ چرا این سازه اسمی شبیه به مواد غذایی دارد؟ به دلیل اینکه ساختار این سازه‌ها کاملاً شبیه ساندویچ بوده و یک‌لایه میانی توسط دولایه همسان و مشابه احاطه شده است. ورق‌های فلزی به کار برده شده در ساندویچ پنل در بازار ایران از جنس ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم و آلوزینک است. ضمن اینکه فوم‌های مصرفی در لایه میانی نیز از جنس فوم پشم سنگ، xps، پلی استایرن (یونولیت) و فوم پلی اورتان است.

شما عزیزان بنا به نیاز و نوع کاربری مدنظر خود می‌توانید هرکدام از این ورق‌ها را همراه با یکی از فوم‌ها سفارش دهید. ناگفته نماند که هرکدام از این اجزا ویژگی منحصربه‌فردی دارد. برای مثال فوم پلی اورتان یک فوم منسجم و بسیار مقاوم در برابر حرارت و رطوبت است از همین رو بیشتر در ساخت اتاق تمیز و سردخانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اما فوم پلی استایرن یک فوم بسیار سبک بوده که خلل‌وفرج فراوانی داشته و عایق بسیار خوبی در برابر صوت محسوب می‌شود. فوم پشم سنگ نیز از الیاف معدنی و مواد حاصل از ذوب سنگ‌ها تشکیل شده در نتیجه یکی از مقاوم‌ترین فوم‌ها در برابر آتش‌سوزی است که تا دمای 400 درجه سانتی‌گراد به‌خوبی مقاومت می‌کند و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

ورق گالوانیزه نیز همان ورق آهنی با روکشی از عنصر روی است، ورق آلوزینک نیز آلیاژی از عنصر روی و آلومینیوم است. طبیعتاً از ورق آلوزینک در مناطقی که رطوبت بالایی دارند بیشتر استفاده می‌شود. ورق آلومینیوم نیز بسیار نرم و انعطاف‌پذیر بوده و قیمت بسیار بالایی هم نسبت به سایر ورق‌ها دارد.

نوع دیگری از ورق‌ها نیز وجود دارد که آن را با نام ورق پلی‌کربنات می‌شناسند. ورق پلی‌کربنات را برای ساخت ساندویچ پنل و همراه با فوم استفاده نمی‌کنند. این ورق به‌تنهایی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در دو مدل ورق پلی ‌کربنات تخت و ورق پلی کربنات چند جداره مورداستفاده قرار می‌گیرد. معمولاً از ورق پلی کربنات برای ساخت سقف استخرها، پاسیو، گلخانه‌ها، صداگیرهای کنار اتوبان، ایستگاه اتوبوس، سوله‌های پرورش گیاهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها به‌صورت کلی در دودسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی طراحی و تولید می‌شوند. در ادامه به انواع ساندویچ پانل‌ به لحاظ نوع متریال و فوم به کار برده شده اشاره می‌کنیم. لازم به ذکر است هرکدام از انواع پانل‌های زیر را می‌توانید با هر نوع ورقی سفارش دهید.

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن یکی از انواع پانل‌های پرکاربرد در صنعت ساخت‌وساز و ساندویچ پانل است. پلی استایرن خود به دو نوع xps و eps تقسیم‌بندی می‌شود. xps به‌نوعی فوم فشرده شده است و eps نوع منبسط شده فوم پلی استایرن است.

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان یکی از بهترین انواع پانل‌ها به لحاظ کیفیت و مقاومت محسوب می‌شود. پلی اورتان در برابر حرارت و رطوبت یک عایق با عملکرد بالا است. فوم پلی اورتان در برابر حرارت به 3 کلاس b1, b2, b3 تقسیم‌بندی می‌شود. نوع b1 بالاترین مقاومت را در برابر حرارت داشته و نوع نسوز محسوب می‌شود. کلاس b2 نوع کندسوز بوده و نوع b3 ضعیف‌ترین نوع در برابر حرارت به شمار می‌رود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ بالاترین مقاومت را در برابر آتش‌سوزی در بین پانل‌ها دارد. در یک تست بین ساندویچ پانل پلی اورتان و ساندویچ پانل پشم سنگ، پانل پشم سنگ مدت‌زمان بیشتری را در برابر آتش‌سوزی مقاومت کرد و مانع از گسترش حریق شد. به همین دلیل از پانل پشم سنگ بیشتر در مکان‌هایی که امکان آتش‌سوزی وجود دارد استفاده می‌شود.

انواع ساندویچ پانل دیواری به لحاظ نوع اتصال

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی را به دلیل مخفی بودن پیچ‌ها هنگام نصب، این‌گونه نام‌گذاری کردند. این پانل‌ها به‌گونه‌ای طراحی شدند که ابتدا پانل با پیچ به سازه متصل می‌شود، سپس لبه پانل بعدی بر روی آن قرار می‌گیرد و پیچ‌ها در زیر لبه پانل مخفی می‌شوند.

این ویژگی نه‌تنها باعث زیباتر شدن شکل ظاهری سازه می‌شود؛ بلکه سبب درزبندی و آب‌بندی مطلوب پنل‌ها نیز می‌شود.

ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی

یک مدل معمول در ساندویچ پانل‌های دیواری بوده که لبه ساندویچ پانل‌های دیواری برای اتصال به‌صورت کام و زبانه یا نر و مادگی در یکدیگر فرو می‌روند.

کاربرد ساندویچ پانل

ساخت سوله

ساخت سوله یکی از کاربردهای اصلی ساندویچ پنل محسوب می‌شود. سوله کاربری‌های بسیار متنوعی دارد از سوله با کاربری ورزشی گرفته تا ساخت سوله به‌عنوان انبار، مرغداری، ساخت آشیانه هواپیما، نمایشگاه و...

ساخت کانکس

ساخت کانکس یا همان خانه‌های پیش‌ساخته یکی دیگر از انواع کاربردهای ساندویچ پنل به شمار می‌رود. از آن جایی که ساندویچ پنل‌ها بسیار سبک بوده و حمل‌ونقل و نصب بسیار راحتی دارند از این سازه‌ها برای ساخت کانکس نیز استفاده می‌کنند. کانکس‌ها نیز با کاربری‌های متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. چند نمونه از کاربری کانکس‌ها: کانکس نگهبانی، کانکس انبار، کانکس کارگاهی، کانکس ویلایی و...

ساخت اتاق حمل بار

اتاق‌های حمل بار که بر روی کامیونت‌ها و وانت‌ها نصب می‌شوند معمولاً از جنس ساندویچ پانل هستند. بسیاری از این اتاق‌های حمل بار برای حمل مواد غذایی فاسدشدنی مورداستفاده قرار می‌گیرند در نتیجه از آن جایی که ساندویچ پانل‌ها در برابر رطوبت و تغییرات دمایی عایق هستند یک گزینه بسیار مناسب برای این نوع کاربری محسوب می‌شوند. گذشته از آن، ساندویچ پنل‌ها وزن بسیار سبک و درعین‌حال مقاومت بالایی دارند در نتیجه برای نصب بر روی وسایل نقلیه بسیار مناسب هستند.

ساخت سردخانه و اتاق تمیز

اگر با اتاق تمیز آشنایی ندارید باید بگویم اتاق تمیز یا کلین روم، فضایی است که در آن آزمایش‌ها تخصصی انجام می‌شود که میزان رطوبت، آئروسل‌ها و دما در این فضا باید در یک مجاز و استاندارد حفظ شود. به همین دلیل هم در سردخانه‌ها و هم در کلین روم‌ها از ساندویچ پنل استفاده می‌کنند تا مانع از تبادل حرارت و دما با محیط بیرون شوند. معمولاً در ین نوع کاربری‌های از ساندویچ پانل پلی اورتان دو رو صاف استفاده می‌کنند.

مزیت برتر پانل تونیکس

اما چرا ساندویچ پانل تونیکس؟

ساندویچ پانل تونیکس به دلیل کیفیت متریال مصرفی، تنوع در رنگ بسیار موردتوجه قرار گرفته است. اما مزیت برجسته پانل تونیکس نسبت به سایر پانل‌ها در این است که این برند بر روی محصولات خود 5 سال ضمانت ارائه می‌کند. از همین رو شما می‌توانید با خیال راحت از این برند خرید کنید. پانل تونیکس ارائه‌دهنده انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی است و شما برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت ساندویچ پانل با کارشناسان و مشاوران پانل تونیکس تماس حاصل نمایید.

 

برچسب ها : ساندویچ پانل,ساندویچ پانل دیواری,ساندویچ پانل سقفی,قیمت ساندویچ پانل,پانل تونیکس,خرید ساندویچ پانل