خرید سجاده و جانماز ترمه؛ چطور با قیمت مناسب بهترین جانماز را پیدا کنیم؟

خرید سجاده و جانماز ترمه؛

ترمه یکی از صنایع‌ دستی نساجی نفیس و قدیمی ایران به شمار می‌رود. ترمه پارچه نفیس و گرانبهایی است که از کرک و ابریشم طبیعی و الیاف بسیار لطیفی بافته شده. خرید صنایع دستی همیشه یکی از دغدغه‌های ما در زمان مسافرت می‌باشد. زیرا باید سوغاتی بخریم که بتواند به خوبی تجلی تاریخ شهری باشد که به آنجا مسافرت کردیم. به خاطر فرهنگ غنی ایران، تنوع زیادی در محصولات صنایع دستی ایران وجود دارد، و خرید یک هدیه و سوغاتی برای دوستان مشکل است.

منسوجات ترمه مانند فرش دستبافت دارای دو سری نخ تارو پود می‌باشد اما به دلیل بافت بی‌نظیر و تراکم پودهایش پردوام‌تر از انواع پارچه‌ها می‌باشد. ترمه‌ها در گذشته کاملا دستباف بودند و آنها را با الیاف ابریشم می‌بافتند که از ارزش و قیمت بالایی برخوردار بوده. در قرون بعد دستگاه‌های بافت ترمه ساخته شد و رفته رفته باصنعتی شدن و رشد اقتصادی، ترمه‌ها را به گونه‌ای تمام ماشینی در کیفیت و ضخامت متفاوت می‌بافتند. با وجود محبوبیت ترمه در بین سوغاتی‌های ایرانی مخصوصا صنایع دستی یزد، سجاده و جانماز یکی از محبوبترین انتخاب‌ها است.

سجاده جانماز ترمه

سجاده و جانماز ترمه یک هنر اصیل دیرینه است که در فرهنگ ما ایرانیان به خوبی مشاهده می‌شود. این محصول دارای رنگ‌های متعددی است که در آن نقش و رنگ‌های زیبایی به‌کار رفته و می‌تواند یک هدیه مناسب برای عزیزانمان باشد.

این جنس به دلیل زیبایی و جذابیت زیادی که دارد برای دوخت بسیاری از محصولات مثل رومیزی، لباس و غیره نیز استفاده می‌شود. بنابراین این پارچه برای افرادی که به محصولات هنری و سنتی اهمیت می‌دهند بهترین گزینه به‌شمار می‌آید.

نماز خواندن یک کار رایج در بین مسلمانان است و از همه مهمتر پاک بودن محل و ادا کردن نماز روی سجاده یا جانمازی تبدیل به یک رسم شده است. به همین دلیل امروزه استفاده از این پارچه برای جانماز سجاده بسیار رایج شده است.

ما در این مطلب نگاهی به انواع سجاده و جانمازهای ترمه، همچنین کاربرد و ویژگی‌های آن‌ها می‌اندازیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

انواع جانماز و سجاده

خرید جانماز و سجاده زیبا از جمله دغدغه‌های افراد است که در هنگام خرید آن دارند و نمی‌دانند در بین انواع مختلفی در بازار وجود دارد کدام یک را انتخاب کنند.

بنابراین قبل از خرید باید با انواع مدل‌های مختلف به صورت کامل آشنا شوید و سپس اقدام به خرید کنید.

همانگونه که می‌دانید این گونه جانماز و سجاده‌ها از انواع مختلفی برخوردار هستند و بیشتر از لحاظ جنس تفاوت دارند. 

جنس آنها شامل ابریشم، پنبه‌ای، ساده کتان و مخمل است که در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارند. بیشتر اوقات جانمازهای ابریشمی دارای بیشترین قیمت هستند؛ اما جانمازهای ساده پنبه‌ای یا کتان از قیمت کمتری برخوردار هستند. 

سجاده ساده کتان و پنبه‌ای بیشتر توسط تازه عروس‌ها خریداری می‌شوند و در کل می‌توان گفت که هر کدام از آنها طرفداران مخصوص خود را دارند.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید انواع جانمازهای ایرانی را انتخاب کنید می‌توانید از جانمازهای ترمه‌ دوزی استفاده کنید.

نکات مربوط هنگام خرید جانماز و سجاده

جانماز تنها در منزل استفاده نمی‌شود و در فروشگاه‌ها، مساجد، مدارس، فروشگاه‌ها و غیره نیز استفاده می‌شود. برای خرید این وسیله بهتر است که قبل از آن به یکسری نکات توجه کنید که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

همانگونه که می‌دانید سجاده و جانماز دارای طرح و جنس‌های مختلفی هستند که بهتر است قبل از خرید فضایی که می‌خواهید آن را پهن کنید در نظر بگیرید. 

به عنوان مثال اگر می‌خواهید برای یک مکان عمومی آن را خرید کنید بهتر است قبل از آن ابعادش را اندازه بگیرید؛ یا اگر نوعروس هستید مدل‌هایی که تزیین بیشتری دارند استفاده کنید. 

سجاده و جانماز دارای مدل‌های مختلفی هستند و در صورتی که می‌خواهید هنگام نماز خواندن از سُر خوردن جلوگیری کنید، بهتر است از مدل‌هایی که آستر دارند استفاده کنید. هنگام انتخاب سجاده بهتر است قد خودتان را در نظر بگیرید که بتوانید به‌راحتی روی آن نماز اقامه کنید.

اگر هنگام نماز خواندن ساعت‌های زیادی را برای عبادت می‌گذارید بهتر است مدل‌هایی که لطافت و نرمی بیشتری دارند را خرید کنید.

اگر می‌خواهید از سجاده و جانماز خود در مکان‌های عمومی استفاده کنید بهتر است یک مدل را خرید کنید که قبله را نمایش دهد. این مدل بیشتر در مساجد و نمازخانه‌ها استفاده می‌شود.

در نهایت وقتی آن را خرید می‌کنید طریقه شستشو را نیز از فروشنده بپرسید؛ زیرا بسیاری از آنها امکان دارد با شستشوی لباسشویی رنگ خود را از دست بدهند.

کلام پایانی

اگر قصد دارید یک هدیه از جنس ترمه را به دوستانتان هدیه دهید جانماز و سجاده پیشنهاد ماست. این جانمازها طرح‌های بسیار زیبایی دارند که با قیمت مناسب می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید.