کلیپ ویژه «بدون امضاء»


کلیپ ویژه «بدون امضاء».
"توافق بدون امضای آمریکا"اشتباه راهبردی برای ماست
خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس روابط بین‌الملل با تاکید بر اینکه "توافق بدون امضای آمریکا اشتباه بزرگ راهبردی برای ایران است"، از تیم مذاکره کننده خواست تا آمریکا را مجاب به امضای توافق نهایی با ایران کند.

فوائد ایزدی کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اظهارات شب گذشته عباس عراقچی درباره روند مذاکرات هسته‌ای، گفت: آنچه به عنوان توافق هسته‌ای و انجام سه مرحله در مذاکرات نام می‌برند، طراحی خود آمریکایی‌هاست و حتی خانم شرمن قبل از آنکه تیم مذاکره کننده آمریکا وارد وین شود، این موضوع را به صورت کامل شرح داده بود و حتی متن اظهارات ایشان هم‌اکنون در سایت وزارت خارجه آمریکا وجود دارد.

وی با بیان اینکه، توافق بدون امضای آمریکا بسیار خطرناک و اشتباه استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: موارد متعددی وجود دارد که آمریکایی‌ها به امضاهای خود پایبند نبوده‌اند حالا که قرار است امضا نکنند پیش شکی نیست که آنها پایبند نخواهند ماند.

ایزادی با بیان اینکه اظهارات اسفند ماه سال گذشته جان کری در کمیسیون روابط خارجی سنا قابل تامل بود، گفت: وقتی جان کری در کمیسیون روابط خارجی سنا، گفت که توافق با ایران از نظر حقوقی برای آمریکا الزام آور نیست و نمایندگان سنا می‌توانند تحریم‌ها را لغو نکنند، خیلی تعجب کردم چون واقعا نمی‌دانستیم منظورش چیست و حالا با اظهارات شب گذشته عراقچی متوجه شدم که منظور جان کری چه بود و آمریکایی‌ها چقدر دقیق عمل کرده‌اند.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه، گفت: طبق آنچه آقای عراقچی شرح داد، در این توافق ما نمی‌توانیم به تعهداتمان عمل نکنیم اما آمریکا چون امضا نکرده الزامی به پایبندی به این توافق ندارد. خب مشخص است که ما به عنوان شهروند درجه 2 در شورای امنیت مطرح هستیم و آمریکایی‌ها که شهروند درجه 1 محسوب می‌شوند بحث‌شان جداست.

ایزدی با تاکید بر اینکه "توافق بدون امضای آمریکا اشتباه بزرگ راهبردی برای ایران است"، خاطرنشان کرد: اگر قرار است آمریکایی‌ها توافق را امضا نکنند، این سؤال مطرح می‌شود که ما در این 2 سال برای چه زحمت کشیدیم؟ توافقی که برای آمریکا الزام آور نیست چه ارزش حقوقی دارد؟

وی از تیم مذاکره کننده هسته‌ای خواست تا آمریکا را مجاب به امضای توافق نهایی با ایران کند تا به لحاظ حقوقی همانطور که برای ایران الزام آور است برای آنها نیز باشد.


+ 
21

- 
0

عرض x طول

دکمه اشتراک گذاري تلگرام ارسال ويدئو در تلگرام

ارسال نظر